Nisin kontrollet ndaj abuzimeve me peshën në tregje, merren masa ndëshkuese

Publikuar tek: ekonomi, më 15:21 02-08-2016 Nisin kontrollet ndaj abuzimeve me peshën në tregje, merren masa ndëshkuese

Pas dyshimeve të shumta për abuzimin e tregtarëve në lidhje me peshën, Autoriteti Kombëtar i Ushqimeve në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Metrologjisë (DPM) po intenksifikojnë kontrollet për mbrojtjen e konsumatorëve nga abuzimet me peshën dhe matjen për produktet e ndryshme që blejnë në treg.

Nga inspektimet e kryera së fundi, janë evidentuar raste të abuzimit me peshën kryesisht në tregjet e hapura të fruta perimeve, por edhen në tregun e karburanteve, ndërsa për rastet e konstatuara inspektorët kanë marrë dhe masa administrative.

Në strukturën e subjekteve të gjobitura gjatë kohës tetor 2013-dhjetor 2015 rezulton se 74 % e tyre u përkasin njësive të tregtimit të karburanteve,  15 % mungesës së peshës sipas etiketimit në subjektet e tregtimit të mallrave të parapaketuara, në vijim furrat e bukës, pikat e tregtimit të gazit et

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0094540119171143
array(1) { ["section"]=> string(80) "nisin-kontrollet-ndaj-abuzimeve-me-peshen-ne-tregje-merren-masa-ndeshkuese-48507" }