Nisma kundër qeseve në markete, ky është rezultati që vendosën shqiptarët në një muaj

Publikuar tek: aktualitet, më 10:44 17-04-2017 Nisma kundër qeseve në markete, ky është rezultati që vendosën shqiptarët në një muaj

Në më pak se një muaj, nisma e ndërmarrë nga Bashkia e Tiranës për reduktimin e qeseve plastike, si një nga shkaktarët kryesorë të ndotjes në kryeqytet, ka rezultuar e suksesshme.

Nga të dhënat e deritanishme, rezulton se përdorimi i qeseve plastike nga qytetarët që blejnë në supermarketet që i janë bashkuar nismës së Bashkisë është ulur me 50%, duke ndikuar ndjeshëm edhe në zvogëlimin e ndotjes në kryeqytet.

Pas suksesit me supermarketet e mëdha, tashmë kjo nismë ka filluar që të shtrihet edhe në minimarketet nëpër lagje të ndryshme të kryeqytetit, duke qenë se i janë bashkuar edhe 10 të tjera, duke e çuar në 21 numrin e marketeve që zbatojnë nismën.

Sipas marrëveshjes së mirëkuptimit midis Bashkisë së Tiranës me marketet, këto të fundit angazhohen që të marrin masat për të ulur deri në ndalimin e plotë të përdorimit të qeseve plastike në pikat e tyre të shitjes. 

Për të nxitur qytetarët që të përdorin trastat dhe për t’i dekurajuar në përdorimin e qeseve, ato jepen nga marketet kundrejt një pagese prej 3 dhe 5 lekësh.

Në Tiranë përdoren çdo muaj 100 ton qese, duke shkaktuar në jo pak raste probleme me kanalizimet pas reshjeve të shiut.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 63 vjeçari nga Gjirokastra u hodh nga ballkoni i spitalit, arsyeja pse u vetëvra pas debatit me infermieren do i’u habisë
Arrestimi i zyrtarëve në Durrës, Basha përgëzon Prokurorinë dhe u thotë një emër: Arrestoni këtë person, është kreu »
Article Logic
Execution time: 0.011140108108521
array(1) { ["section"]=> string(90) "nisma-kunder-qeseve-ne-markete-ky-eshte-rezultati-qe-vendosen-shqiptaret-ne-nje-muaj-75435" }