Një akullnajë gjigante, sa ¼ e Shqipërisë është gati të shkëputet nga Antarktida

Publikuar tek: bota, më 20:35 07-07-2017 Një akullnajë gjigante, sa ¼ e Shqipërisë është gati të shkëputet nga Antarktida

Vetëm 5 kilometra e mbajnë të ludhur një copë masive akullnaje që të ndahet nga Antarktida.

Masivi akullnajor Larsen C pritet të shkëputet shumë shpejt duke krijuar kështu ajsbergun më të madh të regjistruar në histori, gari 6,600 kilometra katror.

ezgif.com-gif-maker_1.gif

Sipas Agjencisë Hapësinore Europiane (ESA), akullnaja arrin deri në 210 metra në thellësi dhe është 200 kilometra e gjatë nga skajet më të largëta.

yj57yi576ji6jl.jpg

Masivi i akullt do lundrojë nëpër ujëra derisa të shkrijë, dhe nuk besohet se do ndikojë në nivelin e detit kur të shkrihet plotësisht. Ndikimet e tjera në natyrë janë të paqarta por sipas shkencëtarëve kjo është një shenjë alarmante që tregon efektet negative që ka ngrohja globale në pakësimin e akullit në të dyja polet e planetit. /Newsbomb.al

rfth46u46u46ujk.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Putin dhe Trump bien dakort për armëpushim në Siri
U shoqërua me tension e përleshje me policinë, arrihet kompromisi i dëshiruar brenda G20-s »
Article Logic
Execution time: 0.01158595085144
array(1) { ["section"]=> string(83) "nje-akullnaje-gjigante-sa-e-shqiperise-eshte-gati-te-shkeputet-nga-antarktida-85407" }