Një ditë pas shpalljes së rezultatit zyrtar të zgjedhjeve në Kosovë, regjistrohen 67 ankesa

Publikuar tek: rajon, më 09:59 08-11-2019 Një ditë pas shpalljes së rezultatit zyrtar të zgjedhjeve në Kosovë, regjistrohen 67 ankesa

Një ditë pas shpalljes së rezultatit zyrtar të zgjedhjeve të 6 tetorit në Kosovë, në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) janë dërguar 67 ankesa, duke treguar kështu pakënaqësinë e madhe.

Mediat kosovare raportojnë se edhe pak orë para mbylljes së orarit të dorëzimit të ankesave, gati të gjitha partitë e koalicionet që garuan në zgjedhje kanë shprehur pakënaqësitë e tyre.

“67 ankesa janë dorëzuar. NISMA-AKR-PD ka dorëzuar një ankesë emër të partisë për votat e Serbisë, një në emër të Haxhi Shalës. LDK-ja 14 ankesa për kandidatë. PDK-ja 1 e ka dorëzuar, AAK-ja asnjë. Edhe Vetëvendosja ka dorëzuar ankesë”, tha Mulë Desku nga PZAP për Gazetën Express.

PZAP ka 72 orë afat për të rrëzuar ose jo ankesat e subjekteve politike, ndërsa këta të fundfit kanë të drejtë ankimimi në Gjykatën Supreme nëse i rrëzohet ankesa.

Afati për të dorëzuar ankesat nga partitë politike apo kandidatët është deri në orën 10:00 të ditës së sotme. 

75246778_522467688334251_8907114009799426048_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0091300010681152
array(1) { ["section"]=> string(97) "nje-dite-pas-shpalljes-se-rezultatit-zyrtar-te-zgjedhjeve-ne-kosove-regjistrohen-67-ankesa-185122" }