Një letër për gruan e vdekur në moshë të re

Publikuar tek: kulture-art, më 10:49 12-11-2017 Një letër për gruan e vdekur në moshë të re

Pas pak ditësh në Panairin e librit në Tiranë, në stendën e botuesit “Onufri” vjen mes shumë botiesh edhe libri  i Gjovalin Gjadrit “Letra grues seme të vdekun”.

Botimi origjinal i veprës është në gjermanisht dhe ka dalë prej shtypshkronjës “Gutenberg” në vitin 1943 në Tiranë.
Gjovalin Gjadri (1898-1974), inxhinier shkodran i shkolluar në Vjenë ia kushtonte këtë libër grues së tij të vdekur në moshë të re, bijës së Abdi bej Toptanit. 
Për gjuhën e pasur, ndjenjat e thella, analizat filozofike dhe tragjizmin që mbart, ky libër vjen në gegnisht , ndër veprat me spesor të thellë filozofik të letërsisë sonë. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0076560974121094
array(1) { ["section"]=> string(49) "nje-leter-per-gruan-e-vdekur-ne-moshe-te-re-99256" }