Një mijë aborte vetëm në dy maternitete të Tiranës

Publikuar tek: aktualitet, më 19:55 11-11-2018 Një mijë aborte vetëm në dy maternitete të Tiranës

INSTAT ka publikuar të dhënat për 7 vitet e fundit, të cilat tregojnë për një ulje të numrit të aborteve në vend.

Megjithatë ky numër është i lart, për sa kohë popullsia shqiptare po tkurret.

Vetëm në 2017 janë kryer mbi 5 mijë aborte. Ndërsa këtë vit në dy maternitete të kryeqytetetit janë kryer mbi 1 mijë të tillë.

Në këto përfundime nuk janë përfshirë spitalet private dhe as abortet në kushte shtëpie, me anë të pilulave abuzive.

Aborti si fenomen është shumë i dëmshëm, pavarësisht këtij fakti ai vazhdon të kryhet, duke përjashtuar komunitetet fetar, të cilët janë kategorisht kundër.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0070040225982666
array(1) { ["section"]=> string(57) "nje-mije-aborte-vetem-ne-dy-maternitete-te-tiranes-141115" }