Një ministër-një shkollë, qeveria ‘’merr në kujdestari’’ shkollat

Publikuar tek: aktualitet, më 11:20 07-03-2015 Një ministër-një shkollë, qeveria ‘’merr në kujdestari’’ shkollat Edi Rama dhe Lindita Nikolla

Nuk mjafton fakti që shkollat administrohen nga qeveria e Ministria e Arsimit, por tashmë nëpërmjet projektit më të fundit, shpallur në këtë 7 mars,  ministrat ‘’do të marrin në kujdestari’’, nga një shkollë.

Ministria e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, ka bërë publik këtë projekt të ri, quajtur ‘’Shkolla- qendër komunitare’’

‘’Si anëtarë të kabinetit qeveritar do të marrin në patronazh nga një shkollë, mua më ngarkuan dy. Duhet shkuar përtej marrëdhënies së ngushtë mësues-nxënës dhe për të krijuar hapsira qytetarie e komunitarizmi. Nuk është vetëm vendi ku merren dije, por edhe hapsira ku formohen qytetarët. Një nxënës I mirë nuk është domosdoshmërisht një qytetar I mirë. Një qytetar I mirë është shumë më shumë se një nxënës I mirë’’, tha kryeministri Edi Rama.

Edi Rama ka marrë në kujdesje shkollën ‘’Ali Demi’’ në Vlorë dhe  "28 Nëntori" në Shkodër. Kurse kampionët në sport do marrin në patronazh palestrat.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Nishani uron mësuesit, apel qeverisë për mirëtrajtimin e tyre
Tirana në syrin e Dronit (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.012856960296631
array(1) { ["section"]=> string(65) "nje-minister-nje-shkolle-qeveria-merr-ne-kujdestari-shkollat-5215" }