Një orë para mbledhjes së Këshillit Politik, Vasili: Asnjë lëshim Rilindjes për vjedhjen e zgjedhjeve

Publikuar tek: aktualitet, më 15:44 30-05-2020 Një orë para mbledhjes së Këshillit Politik, Vasili: Asnjë lëshim Rilindjes për vjedhjen e zgjedhjeve

Një orë para mbledhjes së Këshillit Politik, përfaqësuesi i LSI, Petrit Vasili ka paralajmëruar se Opozita e Bashkuar nuk do t’i bëjë lëshime mazhorancës, në administrimin e procesit të zgjedhjeve.

Përmes një postimi në ‘Facebook’, ai shprehet se ulja kritike e nivelit te garancive dhe synimi i kapjes së manipulimit te zgjedhjeve nga qeveria permes propozimit te Partise Socialiste rrezon te gjithe procesin e reformes dhe e ben praktikisht nul atë.

Sipas Vasilit, ky refuzim ka synim te ligjeroje manipulimin e zgjedhjeve te Dibres ne 2016,te zgjedhjeve te pergjithshme te 2017 dhe te turpit te votimeve moniste te 2019 dhe riperseritjen e tyre edhe ne te ardhmen.

LEXO EDHE: https://www.newsbomb.al/mblidhet-sot-ne-oren-17-00-keshilli-politik-per-reformen-zgjedhore-ja-cfare-do-te-diskutojne-palet-208401

Postimi i plotë:

Asnje leshim rilindjes per vjedhjen e zgjedhjeve!

Refuzimi nga Rilindja i propozimit te Opozites se Bashkuar, i cili garanton voten e lire, eviton mbushjen e kutive te votimit si dhe barazi te plote te te dyja paleve ne administrimin zgjedhor eshte fundi i reformes.

Ulja kritike e nivelit te garancive dhe synimi i kapjes e manipulimit te zgjedhjeve nga qeveria permes propozimit te Partise Socialiste rrezon te gjithe procesin e reformes dhe e ben praktikisht nul ate.

Ky refuzim ka synim te ligjeroje manipulimin e zgjedhjeve te Dibres ne 2016,te zgjedhjeve te pergjithshme te 2017 dhe te turpit te votimeve moniste te 2019 dhe riperseritjen e tyre edhe ne te ardhmen.

Reforma zgjedhore dhe zbatimi i saj kushte themelore per hapjen e negociatave te anetaresimit te Shqiperise ne BE.

Rilindja e ka penguar qellimisht Integrimin e Shqiperise ne BE.

Pa zgjedhje te lira e te ndershme nuk ka hapje te negociatave.

Ka vetem nje pergjegjes per bllokimin e hapjes se negociatave ky eshte Edi Rama.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0098550319671631
array(1) { ["section"]=> string(106) "nje-ore-para-mbledhjes-se-keshillit-politik-vasili-asnje-leshim-rilindjes-per-vjedhjen-e-zgjedhjeve-208418" }