Një pjesë e Australisë lufton ende për liri

Publikuar tek: bota, më 20:32 20-01-2015 Një pjesë e Australisë lufton ende për liri

Një ishull në veri të Australisë, ku pjesa më e madhe “New Papua Guinea” ose “Guinea e Re “ është shtet më vete kurse pjesa tjetër “West Papua” është pushtuar nga Indonezia prej më shumë se 50 vjetësh.

Ende sot, vazhdon genocidi kundrejt një populli që u zbulua vetëm në  vitin 1940 nga njerëzimi.

Falë xhungles ekuatoriale atje enden pyjeve prej 5 dekadash guerilë që luftojnë për liri.

Me pak armë moderne dhe ende me shigjeta e me harqe.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012462139129639
array(1) { ["section"]=> string(48) "nje-pjese-e-australise-lufton-ende-per-liri-1063" }