Një refuzim dinjitoz i presidentit Ilir Meta

Publikuar tek: fcb-bomb, më 12:11 12-07-2019 Një refuzim dinjitoz i presidentit Ilir Meta Skender Gjinushi

Shkruan Mentor Kikia:

Presidenti Ilir Meta nuk e dekreton Skënder Gjinushin si Kryetar të Akademisë së Shkencave.

Pavarësisht arsyeve që ka apo që mund të ketë, ky është një veprim i drejtë. Zgjedhja e një politikani karriere, ndërsa kishte ende emrin në KQZ si pjesëmarrës në zgjedhjet vendore, është një turp për Akademinë e Shkencave, një turp për botën akademike në tërësi dhe një turp për të gjithë shoqërinë.

Akademia e Shkencave nuk është ministri, ku titullari është post politik. Kreu i Akademisë së Shkencave duhet të jetë një figurë elitare e shoqërisë, duhet të personifikojë jo vetëm studiuesin dhe akademikun, por edhe personalitetin e padiskutueshëm publik.

LEXO EDHETHELLOHET ‘LUFTA’/ META REFUZON TË DEKRETOJË SKËNDER GJINUSHIN NË KRYE TË AKADEMISË SË SHKENCAVE (ARSYET)

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0069880485534668
array(1) { ["section"]=> string(51) "nje-refuzim-dinjitoz-i-presidentit-ilir-meta-171972" }