Një rrëfim për t’u lexuar, turistja tregon: “9-të gjërat që kam mësuar mbi Shqipërinë nga udhëtimi im, e vetme”

Publikuar tek: kulture-art, më 12:47 10-06-2015 Një rrëfim për t’u lexuar, turistja tregon: “9-të gjërat që kam mësuar mbi Shqipërinë nga udhëtimi im, e vetme”

Një turiste italiane ka realizuar një udhëtim në Shqipëri dhe ka vendosur të ndajë me ne 9 gjërat që ajo ka mësuar. "Për fat  të keq kam pak që jam kthyer në shtëpi. Them për fat të keq sepse edhe pse udhëtimi në Shqipëri nuk ishte ndër më të gjatët e jetës sime , duke udhëtuar vetëm, kam patur pafund mundësi të vëzhgoj dhe reflektoj mbi atë ç’ka shihja, të bëja pyetje dhe të gjeja përgjigjet. Shqipëria është një vend i vogël, nga ato vende që për fat të keq ka akoma shumë paragjykime.

Të udhëtoja në Shqipëri më dha mundësinë të hapja sytë e të kuptoja se sa i gabuar është kulturalisht mendimi që kemi për këtë vend,  dhe sa në mënyrë injorante mendojmë . Kam mbetur  thuajse e tronditur nga krenaria  e shqiptarëve për tokën dhe origjinën e tyre dhe më ka goditur këmbëngulja e tyre që unë dhe shumë të tjerë deri sot, të kuptojmë se kemi qenë tmerrësisht të gabuar.

Vendi i shqiponjave dhe Mercedesit

Kur kam dëgjuar se Shqipëria quhet Toka e Shqiponjave unë jam hipnotizuar dhe kam kërkuar për të mësuar më shumë. Në mënyrë të qartë, siç ndodh shpesh , ky emër vjen nga një legjendë e lashtë sipas të cilës, në mënyrë të përmbledhur  ', një gjahtar i ri ka shpëtuar një shqiponjë të vogël nga një gjarpër. Zogu i vogël u rrit dhe mbeti me të riun, duke e parë dhe udhëhequr atë në betejat e tij dhe populli të tij . Njerëzit e atij vendi, të habitur nga guximi i djalit të tyre e quajtën atë  djali i shqiponjave Eagle (shqiponjë-shqiptar) dhe toka e tij u bë toka Eagles (Toka e shqiponjave-Shqipëri).

Unë kurrë nuk  do e kuptoja pasionin e shqiptarëve për Mercedesin nëqoftë se s’do ishte për një autobus që më solli nga Berati në Tiranë, ku  fillova të bisedoja me një djalë. Në një moment, Altini (i quajtur kështu) më tregon mua:

"Shikoni makinat . A e shihni se sa shumë Mercedes ka këtu ? Tani po vijnë edhe marka të tjera, por ju duhet të dini se deri disa kohë më parë shqiptarët donin vetëm Mercedes "

Dhe unë, që deri në atë moment unë nuk e kishte vënë re e pyes  "Pse vallë?”. "Thjesht sepse dikur rrugët ishin të tmerrshme dhe plot gropa dhe mercedes zgjati më shumë se makinat e tjera".

Transporti publik mund të bëhet, por me makinë është më mirë

Shqipëria është sigurisht më e mira për t'u vizituar nëqoftë se ju merrni një makinë me qira e cila jo vetëm që ju jep mundësinë për të lëvizur më shpejt dhe është edhe më e përshtatshme (autobusët nuk kanë ajër të kondicionuar) por gjithashtu ju lejon për të shkuar në rrugët piktoreske të tilla, ku  transporti publik mungon  plotësisht , si në Llogora, një rrugë që shkon mbi 1000 metra dominon i rivierën shqiptare dhe të ofron pamje spektakolare të bregdetit  të Jonit.

Makina me qera ju jep mundësinë të ndaloni sa herë të doni dhe të bëni fotografi.

Shqipëria është ekonomike

Edhe pse në hotelin më të mirë në Tiranë, ju mund të merrni për të shpenzuar disa qindra euro për një natë, "Shqipëria është një vend me të vërtetë i  lirë. Jashtë qendrës së qytetit, ku përqëndrohen klubet e biznesit dhe të modës, çmimet bien në mënyrë dramatike dhe kjo nuk është e vështirë për t’u gjetur. Hotele dhe bujtina ku një dhomë dyshe me banjë është midis 20 dhe 30 euro. Edhe për të ngrënë keni shpenzuar shumë pak, madje edhe në restorante shpenzon secili 10 €.  Birra është shumë e lirë, një Korça në shishe bën më pak se 1 euro, për të mos përmendur ushqim të shpejtë ose fruta që ju mund t’i blini në rrugë. Shqipëria është një nga ato vende që është e lehtë për t'u vizituar për më pak se 50 euro në ditë.

Katolikë, ortodoksë, myslimanë, mund të jetojnë në harmoni!

Shqipëria është me të vërtetë një vend unik në këtë, një shembull i qartë se si fe të ndryshme mund të jetojnë së bashku në një atmosferë të harmonisë së tolerancës totale të ndërsjellë. Një episod që e tërë bota duhet të marrë shembullin ishte ajo e rindërtimit të kishës së Shën Nikolla pranë Krujës, që morën pjesë jo vetëm familjet myslimane në dhënien e mbështetjes financiare, por  përkrah me katolikët kontribuan, me punë vullnetare.

Edhe pse muslimanët janë pjesa më e madhe, mbi 70%, në Shqipëri, të gjitha fetë janë të pranishme në parlament. Këtu, pavarësisht historisë së tyre të trazuar dhe vuajtjet që kanë pasuar, kanë arritur të organizojnë një qeveri të unitetit kombëtar, një shembull të vërtetë të bashkëjetesës mes feve të ndryshme dhe jetojnë së bashku në paqe.

Është shumë rurale

Gjatë tre orëve me autobus për të shkuar në qytetin e Beratit, kam pasur mundësi që të njihem me pjesën rurale të Shqipërisë. Jashtë qytetit, ku ekonomia duket se ka zgjedhur rrugën e drejtë, sa më shpejt që kemi lënë pas rrethinat zymtë e qyteteve të mëdha ti e kupton se një pjesë e madhe e vendit, sidomos në zonat në veri, ende jeton në një ambient të vjetër rural, krijuar nga traditat e lashta që ende mbijetojnë.

Është  e mbushur me njerëz që bëjnë gjithçka për të ndihmuar

Shqiptarët nga ne janë parë në mënyrë shumë të gabuar, ndoshta për shkak të historisë së gjallë. Por udhëtimi im i vetëm në Shqipëri,më  hapik sytë e mi për të vërtetën, dmth se populli shqiptar është me të vërtetë një nga njerëzit  më të mirë me të cilët unë kam patur të bëj.

Domatet janë domate

Ju e dini se cfarë janë domatet? Ato të vërtetat?

Domatet që unë hëngra në Shqipëri kishin shijen e perimeve rritur në tokë të ngrohtë nga dielli, jo atë të perimeve rritur dhe pjekur në dhomë të ftohtë që shihen gjithmonë e më shumë në  disa supermarkete këtu. Kudo në rrugët e Tiranës janë bankete të cilat ekspozojnë frutat dhe perimet të shëndetëshme dhe të  shijshme, fruta dhe perime që kanë shije të frutave dhe perimeve.

Ka shumë gjëra në një hapësirë të vogël

Duke filluar nga kishat bizantine të Beratit në kështjellën otomane të Ali Pashës, ilirët  e lashtë, grekë dhe romake qyteti i Butrintit Korintit Apollonisë....

Flitet italisht

Në Shqipëri, një në tre (përafërsisht) flet italisht dhe gjithashtu flitet shumë mirë. Shumë fëmijë me rënien e regjimit dhe të varfërisë që pasoi erdhën këtu për të kërkuar punë ku ata mësuan gjuhën dhe shumica e tyre pastaj u kthyen. Duke qenë shumë afër Itali- Shqipëri, edhe televizioni transmeton disa nga kanalet tona.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.033359050750732
array(1) { ["section"]=> string(112) "nje-rrefim-per-t-u-lexuar-turistja-tregon-9-te-gjerat-qe-kam-mesuar-mbi-shqiperine-nga-udhetimi-im-e-vetme-13190" }