Një shpatë romake e gjetur në SHBA shkakton debate mes historianëve

Publikuar tek: kulture-art, më 19:09 03-01-2016 Një shpatë romake e gjetur në SHBA shkakton debate mes historianëve Shpata romake e gjetur ne ishullin Oak në Nova Skotia

Kristofor Kolombi shkeli në tokën që tashmë është Bahamasi, në vitin 1492, por ai ishte ai njeriu i parë jo-indigjen që arriti Amerikën?

Sipas një grupi kërkuesish ishin Romakët ata që shkelën të parët në SHBA mijëra vite më parë se Kolombi. Ata pretendojnë se kanë prova që anijet romake mbërritën në brigjet e Amerikës së Veriut gjatë shekullit të parë.

Tashmë ata pretendojën se teoria e tyre është edhe më e besueshme pas zbulimit të një shpate romake në ishullin Oak. Por historianët thonë shpata e gjetur mund të jetë një objekt i importuar nga koleksionistë të ndryshmë në kohët moderne dhe që më pas ka humbur.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 3.2417948246002
array(1) { ["section"]=> string(73) "nje-shpate-romake-e-gjetur-ne-shba-shkakton-debate-mes-historianeve-29077" }