'Një tjetër përparim historik', Trump njofton normalizimin e marrëdhënieve mes Izraelit dhe Bahreinit

Publikuar tek: bota, më 20:16 11-09-2020 'Një tjetër përparim historik', Trump njofton normalizimin e marrëdhënieve mes Izraelit dhe Bahreinit

Pas Emirateve të Bashkuara Arabe, Bahreini bëhet shteti i dytë që normalizon marrëdhëniet me Izraelin në 30 ditët e fundit.

Lajmin e ka bërë të ditur presidenti amerikan Donald Trump me anë të një ostimi në tëitter.

“Një tjetër përparim historik sot", shkroi Trump, duke shtuar: “Dy miqtë tanë të mëdhenj Izraeli dhe Bahreini bien dakord për një Marrëveshje Paqe”.

Në janar Trump prezantoi planin e tij të paqes në Lindjen e Mesme duke mbështetur një zggjidhje mes Izraelit dhe Palestinës.

Ndërkohë një tjetër marrëveshje e cila u bë me ndërmjetësimin e Trump ishte edhe ajo mes Kosovës dhe Serbisë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Fisi indigjen i Amazonës vret me breshëri shigjetash ekspertin brazilian
Kina më mirë e mbyll aplikacionin “TikTok”, sesa ta shesë te amerikanët »
Article Logic
Execution time: 0.010233879089355
array(1) { ["section"]=> string(105) "nje-tjeter-perparim-historik-trump-njofton-normalizimin-e-marredhenieve-mes-izraelit-dhe-bahreinit-220099" }