Një tjetër rrugë ME PAGESË, banorët në protestë

Publikuar tek: aktualitet, më 16:59 14-04-2018 Një tjetër rrugë ME PAGESË, banorët në protestë Nga protesta

Rruga për në Kepin e Rodonit faturohet nga Kisha Françeskane.

Në Nëntor të vitit 2013 inspektorët ndërtimorë shembën traun dhe kryqin e hekurt të cilat pretendohej se ndodheshin në pronësi të kishës. Edhe këtë here Kisha françeskane ndodhet në konflikt të drejtpërdrejtë me banorët e Ishmit pasi trau është rivendosur, e këtë herë edhe taksa për kalimin në zonën turistike të Kepit të Rodonit.

Këtë taksë nuk e paguajnë vetëm turistët por edhe banorët e Ishmit të cilët ikin në punë, për të punuar pronat e tyre apo edhe për plazh. Dhjetra banorë protestuan pasi kisha i detyron të paguajnë 100 lekë të reja për të kaluar trraun edhe 200 lekë të reja për të parkuar. Ata i janë drejtuar gjithashtu edhe prokurorisë më një kërkesë, por nuk është marrë asnjë masë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E RËNDË në Bulqizë, VDES miniatori (EMRI)
Deklarata BOMBË e Klodiana Lalës: Kam bindjen e plotë! Marjo Majollarin e vrau SHTETI shqiptar »
Article Logic
Execution time: 0.013008117675781
array(1) { ["section"]=> string(53) "nje-tjeter-rruge-me-pagese-banoret-ne-proteste-116903" }