Një vit nga tërmeti tragjik, Meta: Është e papranueshme, që ende nuk është garantuar një strehim i sigurt për shumë familje

Publikuar tek: aktualitet, më 14:00 26-11-2020 Një vit nga tërmeti tragjik, Meta: Është e papranueshme, që ende nuk është garantuar një strehim i sigurt për shumë familje

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar sot 51 jetët e humbura nga tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit të vitit të kaluar.

Meta u shpreh se është e papranueshme, që ende nuk është garantuar një strehim i sigurt për shumë familje të goditura më rëndë nga tërmeti.

Ai shprehet se kushtet e vështira ku jetojnë shumë prej tyre i ekspozojnë edhe më shumë ndaj pandemisë.

Ndër të tjera Kreu i Shtetit tha se drejtësia duhet të tregojë kush mbajti përgjegjësi për cilësitë skandaloze të shumë pallateve dhe pronave të qytetarëve.

“Nderim kujtimit të 51 jetëve të humbura nga tërmeti shkatërrues dhe solidaritet me familjet e tyre dhe gjithë të prekurit nga ajo fatkeqësi natyrore. Një vit më pas, është e papranueshme, që ende nuk është garantuar një strehim i sigurt për shumë familje të goditura më rëndë nga tërmeti.

Kushtet e vështira ku jetojnë shumë prej tyre i ekspozojnë edhe më shumë ndaj pandemisë. Të shtohen të gjitha përpjekjet për të qenë sa më pranë tyre, me sa më pak propagandë dhe sa më shumë punë e transparencë.

Ndërkohë drejtësia duhet të tregojë kush mbajti përgjegjësi për cilësitë skandaloze të shumë pallateve dhe pronave të qytetarëve. Falenderim për të gjitha vendet mike për ndihmat bujare ndaj popullit shqiptar,” shkruan Meta në postimin e tij.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Prej muajsh në shërbim të pacientëve, infektohet me COVID mjeku Arjan Mezini
S’kishin vendosur maskë, gjobiten 659 qytetarë, e pësojnë dhe 11 të tjerë që lëviznin pas orës 22:00. Dy biznese gjobitet me 10 mln lekë (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.010554075241089
array(1) { ["section"]=> string(127) "nje-vit-nga-termeti-tragjik-meta-eshte-e-papranueshme-qe-ende-nuk-eshte-garantuar-nje-strehim-i-sigurt-per-shume-familje-229200" }