Një vrimë gjigante tre herë sa Shqipëria është hapur në Antarktidë, shkencëtarët s’e kanë idenë

Publikuar tek: bota, më 16:13 11-10-2017 Një vrimë gjigante tre herë sa Shqipëria është hapur në Antarktidë, shkencëtarët s’e kanë idenë

“Jemi ende duke u përpjekur të kuptojmë se çfarë po ndodh”.

Një vrimë gjigante 3 herë sa sipërfaqja e Shqipërisë, rreth 90 mijë kilometra katror, është hapur në Antarktidë dhe shkencëtarët nuk e kanë idenë se çfarë është.

Vrima gjigante misterioze është tepër e unike tha fizicisti i atmosferës Kent Moore profesor në kampusin e Mississauga të Universitetit të Torontos. “Duket sikur dikush ka shpëtrhyer aty një vrimë”.

E gjithë sipërfaqja e hapur është me ujë në mes dhe e rrethuar nga akulli. Këto formacione quhet polina tha Moore për Motherboard, por kjo është shumë e madhe dhe shumë e thellë në akull sa që duhet të jetë formuar përmes proceseve të panjohura për ne. /Newsbomb.al

dgergtgtr45gtrgh45.jpg

Pamje satelitore nga Nasa

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rikthimi i rrufeshëm i Eminem, sulmon ashpër presidentin Trump (VIDEO)
Facebook e konfirmon, rrjeti social me probleme serioze prej dy orësh: Po investigojmë »
Article Logic
Execution time: 0.0098021030426025
array(1) { ["section"]=> string(100) "nje-vrime-gjigante-tre-here-sa-shqiperia-eshte-hapur-ne-antarktide-shkencetaret-s-e-kane-idene-95530" }