Njerëzit e pasur do të bëhen robotë në 200 vjet

Publikuar tek: bota, më 20:01 25-05-2015 Njerëzit e pasur do të bëhen robotë në 200 vjet

Shkrirja e njeriut dhe makinës do të jetë “evolucioni më i madh në biologji”, që nga shfaqja e jetës 4 miliardë vjet më parë.

Ky është konkluzioni i profesorit Yuval Noah Harari, në librin e tij për vazhdimësinë e jetës së njerëzimit. “Brenda 200 vjetësh njerëzit e pasur do të shkrihen gradualisht me teknologjinë dhe telefonat smart”, ka thënë ai. Sipas tij, njerëzit janë një racë të drejtuar nga pakënaqësia, të cilët nuk do t'i rrezistojnë dot tundimit për të përmirësuar veten, qoftë me inxhinieri gjenetike apo teknologji.

“Ne jemi të programuar për të qenë të pakënaqur. Edhe kur arrijmë diçka kërkojmë gjithnjë e më shumë “, shprehet ai.

“Unë mendoj se në 200 vitet e ardhshme apo më shumë homo-sapiensët do të përmirësojnë veten me idenë se janë qenie hyjnore, ose nëpërmjet manipulimit biologjik apo inxhinierisë gjenetike e me krijimin e “cyborg-ëve”, gjysëm organik dhe gjysëm jo-organik”, tha Harari. 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011919021606445
array(1) { ["section"]=> string(53) "njerezit-e-pasur-do-te-behen-robote-ne-200-vjet-11948" }