Njeriu i Obamës nxjerr dokumentin, tre zgjidhe Amerikane për Kosovën

Publikuar tek: rajon, më 18:06 27-01-2021 Njeriu i Obamës nxjerr dokumentin, tre zgjidhe Amerikane për Kosovën

Ekzistojnë tre mundësi për një marrëveshje midis Beogradit dhe Prishtinës, shkruan “Blic”, një media serbe.

Në faqen e saj media online shkruan se tre mundësitë janë: e para është përdorimi i "stimujve" për Serbinë - mbështetja e donatorëve dhe anëtarësimi i përshpejtuar në BE për të rënë dakord për njohjen.

E dyta është që Serbia ta miratojë formimin e rretheve të reja autonome për serbët e Kosovës dhe shqiptarët në Serbi.

E treta duke kthyer në tryezë shkëmbimin e territoreve, e cila ishte thelbi i projekt-marrëveshjes për vitin 2018.

Sipas medias serbe këto janë përfundimet e analizës “Rifillimi i dialogut midis Kosovës dhe Serbisë”, prapa së cilës qëndron Grupi Ndërkombëtar i Krizës.

Kryetari i kësaj organizate është Robert Malley, një njeri nga administrata e demokratëve amerikanë dhe këshilltar i Shtëpisë së Bardhë gjatë mandatit presidencës së Barack Obamas.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Avdullah Hoti takim virtual me Kurz, Kancelari austriak i bën 3 premtime të rëndësishme; përfiton edhe Shqipëria
Varianti i ri i Covid afrohet pranë Shqipërisë, identifikohet rasti i parë britanik në Maqedoninë e Veriut »
Article Logic
Execution time: 0.012099027633667
array(1) { ["section"]=> string(74) "njeriu-i-obames-nxjerr-dokumentin-tre-zgjidhe-amerikane-per-kosoven-236632" }