Njihuni me 26 qytetet më të rrezikshme në botë, kujdes mos shkelni në “dërrasë të kalbur”

Publikuar tek: bota, më 16:19 24-07-2017 Njihuni me 26 qytetet më të rrezikshme në botë, kujdes mos shkelni në  “dërrasë të kalbur”

Këto janë renditur disa nga qytete më të rrezikshme në botë në bazë të statistikave dhe të dhënave që janë shënuar nga vrasjet dhe incidentet që kanë ndodhur gjatë viteve të fundit.

Baltimore, Shtetet e Bashkuara

> Vrasjet për 100,000: 51.1

> Vrasjet për 2016: 318

> Popullsia: 621,849

Edhe pse shkalla e vrasjeve në Baltimore gjatë vitit 2015-2016 ka qenë në rënie, ende qëndron larg nga të qënit i lirë nga dhuna. Problemi i vrasjeve në qytet ka çuar kryetarin Catherine Pugh për të përdorur një sistem të teknologjisë së lartë që i ndihmon policët për të identifikuar se ku është gjuajtur me armë.

2017 sinjalizon të jetë një vit edhe më i  dhunshme për qytetin. Që ne fillim të korrikut të këtij viti, 184 persona ishin vrarë. Ky është numri më i lartë i vrasjeve të regjistruara për zonën Baltimore në 25 vitet e fundit./Newsbomb.al/

Maceió, Brazil

> Vrasjet për 100,000: 51.8

> Vrasjet për 2016: 529

> Popullsia: 1.021.709

E para në listën e Brazilit është Maceió. Ndërsa Brazili ka qenë i njohur shumë në vitet e fundit për krimet e dhunshme, Maceió duket se po lëviz në të njëjtin drejtim. Shkalla e vrasjeve për 2016 , është 51.8  incidente për 100,000 njerëz, poshtë 55.63 në vitin e kaluar.

Culiacán, Mexico

> Vrasjet për 100,000: 51.8

> Vrasjet për 2016: 469

> Popullsia: 905,265

Me Mexico përfshirë në një luftë të vazhdueshme me drogën…

Guatemala, Guatemala

> Vrasjet për 100,000: 52.7

> Vrasjet për 2016: 1,596

> Popullsia: 3.026.729

Një nga qytetet më të mëdha në listë, shkalla e vrasjeve në Guatemalë u rrit ndjeshëm. Megjithatë, duhet të themi se është larg shifrave tmerruese të viteve të kaluara si 1990, kur mesatarisht kishte 101 vrasje për 100.000 njerëz në vit.

Tijuana, Mexico

Cali, Colombia

Salvador, Brazil

Campos dos Goytacazes, Brazil

Cumaná, Venezuela

Barquisimeto, Venezuela

Vitória da Conquista, Brazil

Feira de Santana, Brazil

Louis, United States

Cape Toën, South Africa

Aracaju, Brazil

Belém, Brazil

Natal, Brazil

Valencia, Venezuela

Ciudad Guayana, Venezuela

San Salvador, El Salvador

Maturín, Venezuela

Victoria, Mexico

Distrito Central, Honduras

San Pedro Sula, Honduras

 Acapulco, Mexico

Caracas, Venezuela

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013110876083374
array(1) { ["section"]=> string(92) "njihuni-me-26-qytetet-me-te-rrezikshme-ne-bote-kujdes-mos-shkelni-ne-derrase-te-kalbur-87181" }