Njihuni me krijesat më fatlume që do t’i kishte zili çdo shqiptar (FOTOT)

Publikuar tek: bota, më 11:43 05-03-2017 Njihuni me krijesat më fatlume që do t’i kishte zili çdo shqiptar (FOTOT)

Të kalosh nga njëra anë, në anën tjetër të rrugës është një moment i rrezikshëm, sidmos kur mungojnë mbikalimet.

Në disa vende të ndryshme të botës, autoritetet kanë menduar jo vetëm për nejrëzit, por edhe për kafshët e shpendët. Në fotot e mëposhtme do të shikoni se si sa me fat janë disa lloje kafshësh në disa shetete, për të cilët janë ngritur me shumë mjeshtëri mbikalime dhe nënkalime, për të mos u rrezikuar nga makinat, apo trenat.

Në fakt këtë model, do ta kishte zili çdo shqiptar pasi aksidente të panumërta ndodhin vazhdimisht, pasi këmbësorët përplasen nga makinat, për shkak të mungesës së mbikalimeve. Por, bota i ka zgjidhur me këto këto halle, ndaj tashmë u ka krijuar kushte për më shumë siguri edhe kafshëve, në zonat ku ata janë më të kërcënuar.   

Në Kanada, mbikalime për arinjtë dhe drerët 

ariu.jpg

 

dreret.jpg

 

Zenlanda e Re, Christmas Island, mbikalim për gaforret

 

divaseisak2.jpg

 

Kenia, nënkalim për elefantët

 

kenya02.jpg

 

Australia, Victoria

divaseisak5.jpg

 

divaseisak4.jpg

 

 

Washington, ura për ketrat

divaseisak10.jpg

 

Japoni, mbikalim për breshkat 

divaseisak14.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Prag katastrofe, vdesin 110 persona për shkak të urisë vetëm në 48 orë
Ky është plani zyrtar i NASA nëse një asteroid vjen nesër drejt Tokës »
Article Logic
Execution time: 0.011248826980591
array(1) { ["section"]=> string(77) "njihuni-me-krijesat-me-fatlume-qe-do-t-i-kishte-zili-cdo-shqiptar-fotot-70824" }