Njihuni me librat që lexonte Osama Bin Laden

Publikuar tek: bota, më 09:11 21-05-2015 Njihuni me librat që lexonte Osama Bin Laden

Osama Bin Laden ish-lideri i Al-Kaedës ka qenë  lexues i librave me teori konspirative. Qeveria amerikane ka publikuar  një listë me dokumenta që i përkisnin Bin Laden, në mesin e të cilave gjendej edhe një listë me 36 libra në gjuhën angleze. Dokumentet e Bin Laden janë gjetur në biblotekën e tij personale në Pakistan.

Lista e librave në anglisht që Bin Laden mbante, ishin tekste ku trajtohen marrëdhëniet ndërkombëtare, politika dhe ligji.

Bin Laden gjithashtu zotëronte libra rreth skandalit të Watergate-it. Ai kishte edhe libra në lidhje me teoritë konspirative mbi “Elitat që qëndrojnë në hije”, “Iluminati” ,  “Komiteti i të 300-tëve”, “Një guidë e shkurtër në kuptim të Islamit”, etj

Në materialet e tij të leximit bënin pjesë edhe tituj në lidhje me terrorizmin ndërkombëtar.

Referuar materialeve duket që Bin Laden ishte veçanërisht i interesuar për Francën, duke qenë se kishte edhe një numër të madh tekstesh për vendin rreth subjekteve të ndryshme, kulturorë, ekonomikë, të këtij shteti, si dhe  raporte mbi menaxhimin e mbeturinave dhe të anijeve  të kompanive  radioaktive të Francës .

Bin Laden , autori i sulmeve të 11 shtatorit në Amerikë u vra nga forcat speciale amerikane më 2 maj 2011, në një kompleks në Abbottabad, Pakistan.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013504028320312
array(1) { ["section"]=> string(50) "njihuni-me-librat-qe-lexonte-osama-bin-laden-11628" }