Njihuni me librat që lexonte Osama Bin Laden

Publikuar tek: bota, më 09:11 21-05-2015 Njihuni me librat që lexonte Osama Bin Laden

Osama Bin Laden ish-lideri i Al-Kaedës ka qenë  lexues i librave me teori konspirative. Qeveria amerikane ka publikuar  një listë me dokumenta që i përkisnin Bin Laden, në mesin e të cilave gjendej edhe një listë me 36 libra në gjuhën angleze. Dokumentet e Bin Laden janë gjetur në biblotekën e tij personale në Pakistan.

Lista e librave në anglisht që Bin Laden mbante, ishin tekste ku trajtohen marrëdhëniet ndërkombëtare, politika dhe ligji.

Bin Laden gjithashtu zotëronte libra rreth skandalit të Watergate-it. Ai kishte edhe libra në lidhje me teoritë konspirative mbi “Elitat që qëndrojnë në hije”, “Iluminati” ,  “Komiteti i të 300-tëve”, “Një guidë e shkurtër në kuptim të Islamit”, etj

Në materialet e tij të leximit bënin pjesë edhe tituj në lidhje me terrorizmin ndërkombëtar.

Referuar materialeve duket që Bin Laden ishte veçanërisht i interesuar për Francën, duke qenë se kishte edhe një numër të madh tekstesh për vendin rreth subjekteve të ndryshme, kulturorë, ekonomikë, të këtij shteti, si dhe  raporte mbi menaxhimin e mbeturinave dhe të anijeve  të kompanive  radioaktive të Francës .

Bin Laden , autori i sulmeve të 11 shtatorit në Amerikë u vra nga forcat speciale amerikane më 2 maj 2011, në një kompleks në Abbottabad, Pakistan.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026082038879395
array(1) { ["section"]=> string(50) "njihuni-me-librat-qe-lexonte-osama-bin-laden-11628" }