Njihuni me të vetmen grua taksixhie në Palestinë dhe planin e saj për kompani të madhe

Publikuar tek: bota, më 19:39 06-09-2015 Njihuni me të vetmen grua taksixhie në Palestinë dhe planin e saj për kompani të madhe Palestinezja e vetme qe ka nje taksi ne vendin e saj

Nadia Ahmad, është e vetmja grua në Palestinë që punon si shofere taksie. Al Jazeera I ka kushtar një reportazh dhe ka kontaktuar me Ahmad, që tregon se ka pasur pasion makinat që kur ka qenë një vajzë, por asnjëherë nuk e kishte menduar se do të ishte dashuria e saj e jetës të qëndronte pas një timoni. 

Dhe I pëlqen që të ngasë makina manual. Gjate dy viteve të fundit ajo punon shofere taksie në rrugët e Hebronit. Ahmad, sipas Al Jazeera besohet se është e vetmja grua taksixhie në Palestinë.

I shoqi I saj, një profesor informatike  dhe teknologjie në Universitetin e zonës asnjëherë nuk ia ndryshoi ëndrrën për të drejtuar një taksi, por shumë në zonën e saj, nuk janë aq të hapur ndaj kësaj ideje, sikurse ka pranuar bashkëshorti I saj.

“Në fillim kishte shumë thashetheme. Kur vëllai dëgjoi nga taksixhinjtë e tjerë që të flisnin për mua, erdhi I nxehur në shtepi dhe më kërkoi ta lija atë punë” tregon ajo për Al Jazeera. Dhe Ahmad nuk punoi më për disa muaj, por burri e urdhëroi që të vazhdonte punën e nisur.

Dhe sot Ahmad ka vendosur të zgjerojë aktivitetin e vet, duke aplikuar pranë ministrisë së Transporteve për të marrë një licensë për të komanduar një rrjet të taksive të sajin. 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013338088989258
array(1) { ["section"]=> string(92) "njihuni-me-te-vetmen-grua-taksixhie-ne-palestine-dhe-planin-e-saj-per-kompani-te-madhe-20117" }