‘Nobeli për Mjekësi dhe Psikologji’, fitojnë 3 shkencëtarët amerikanë (FOTO)

Publikuar tek: bota, më 12:05 07-10-2019 ‘Nobeli për Mjekësi dhe Psikologji’, fitojnë 3 shkencëtarët amerikanë (FOTO) Instituti 'Nobel' në Oslo (Norvegji)

Çmimi ‘’Nobel për Mjekësi dhe Psikologji 2019’’ u është dhënë 3 shkencëtarëve amerikanë William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe dhe Gregg L. Semenza.

Asambleja ‘Nobel’ e Institutit ‘’Karolinska’’ vendosi të vlerësonte 3 studiuesit në fjalë për punën studimore dhe vëzhguese të kryera për ‘’mënyrën se si qelizat ndiejnë ose i përshtaten qarkullimit të oksigjenit’’.

Çmimet ‘Nobel’ jepen gjithashtu dhe për Paqen dhe Letërsinë. Këto çmime prestigjioze ndërkombëtare jepen që prej vitit 1901.


Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013376951217651
array(1) { ["section"]=> string(78) "nobeli-per-mjekesi-dhe-psikologji-fitojne-3-shkencetaret-amerikane-foto-181109" }