Normat e ndotjes, Ministri Koka: Ja cilat makina do të lejojmë të importohen

Publikuar tek: ekonomi, më 19:11 25-01-2017 Normat e ndotjes, Ministri Koka: Ja cilat makina do të lejojmë të importohen

Projektakti i hartuar nga 2 institucione, ministria e Mjedisit dhe ajo e Transportit, parashikon që pas hyjres në fuqi, të lejohen të importohen në Republikën e Shqipërisë vetëm mjetet motorike e kategorisë M dhe N, të reja dhe të përdorura, që plotësojnë standardet Euro 4 dhe Euro 5 të shkarkimeve në ajër.

Makinat e importit të përdorura që do të hyjnë në Shqipëri do të duhet të jenë të paktën standard Euro 4. Ministri i Mjedisit, Lefter Koka, është shprehur për Report Tv, se ky projekt synon të përafrojë vendin tonë me standardet europian dhe se çmimet për katalizatorët do të jenë në përputhje me çmimet e tregut. Drafti që synon uljen me 30% të nivelit të ndotjes se ajrit në zonat urbane nëpërmjet përdorimit të karburanteve dhe kontrollit të automjeteve konform kritereve të BE­së është duke u diskutuar me grupet e interesit.

Projektakti i hartuar nga 2 institucione, Ministria e Mjedisit dhe ajo e Transportit, parashikon që pas hyjres në fuqi, të lejohen të importohen në Republikën e Shqipërisë vetëm mjetet motorike e kategorisë M dhe N, të reja dhe të përdorura, që plotësojnë standardet Euro 4 dhe Euro 5 të shkarkimeve në ajër. Makinat e importit të përdorura që do të hyjnë në Shqipëri do të duhet të jenë të paktën standard Euro 4. Ministri i Mjedisit, Lefter Koka, ka sqaruar dhe qëllimin e këtij projekti për Report Tv.

Makinat e importit të reja do të duhen të jenë me standard të paktën euro 5. Çdo makinë nëse përshtatet me standardin euro që synohet të miratohet në kuadër të Planit Kombëtar të cilësisë së Ajrit do të lëvizë lirisht. Kjo falë vendosjes së katalizatorëve, që sipas ministrit Koka, do të kenë çmime të tregut. Nëpërmjet këtij projektvendimi ministria e Mjedisit ka propozuar dy masa sa i takon vendosjes në treg të mjeteve motorike dhe mjeteve në qarkullim. Kategoria M dhe N, shkarkimet e të cilave ju përkasin standardeve Euro 1 (viti i prodhimit para 1993) dhe Euro 2 (viti i prodhimit 1993­ 2 (viti i prodhimit 1993­ 1997), duhet të marrin masat për arritjen e standardit Euro 3, në makinat e tyre. Kalimi nga Euro 1 dhe Euro 2 në euro 3 për flotën ekzistuese do të bëhet në mënyrë graduale. /reporttv/

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0095219612121582
array(1) { ["section"]=> string(76) "normat-e-ndotjes-ministri-koka-keto-makina-do-te-lejojme-te-importohen-66654" }