Nudot e Ornela Vorpsit pushtojnë Kryeministrinë (Fotogaleri)

Publikuar tek: kulture-art, më 17:57 11-04-2018 Nudot e Ornela Vorpsit pushtojnë Kryeministrinë (Fotogaleri)

Muret e sallës në katin e parë të Kryeministrisë janë veshur sot me pikturat dhe fotografitë e shkrimtares së njohur shqiptare Ornela Vorpsi.

Në ekspozitën “Providence” të çelur në Qendrën për Hapje dhe Dialog ishin të pranishëm kryeministri Edi Rama me bashkëshorten, kryetari i Kuvendit Ruçi, deputetë, ambasadorë dhe personalitete të artit.

“Providence” është ekspozita e parë e shkrimtares, piktores dhe fotografes Orenla Vorpsi, që hapet në Shqipëri nën kurimin e Genti Gjikolës.

“Vepra e Ornela Vorpsit në artet pamore ka një gamë të gjerë mediumesh, procesesh e qëndrimesh estetike si dhe një numër impresionues veprash të forta, të përqëndruara, me të cilat ajo ndërton një trilogji narrative në pikturë, fotografi dhe video, po aq të fuqishme dhe intriguese sa edhe vepra e saj si shkrimtare e tregimtare....”, shkruan ndër të tjera kuratori Genti Gjikola.

jytrykly77jgh.jpg

rgfdefhertj5j.jpg

dfhrtghrtj5j5hj.jpg

sdgfergerh45hj.jpg

asfswgerg4h4h.jpg

wsfrwefw34gt34g.jpg

sdgfersg4g3g3h.jpg

sdfgsdfgerg4rg4g.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0077719688415527
array(1) { ["section"]=> string(65) "nudot-e-ornela-vorpsit-pushtojne-kryeministrine-fotogaleri-116530" }