Nuk është është e lehtë të jesh hebre në Europë (Video)

Publikuar tek: bota, më 16:00 06-03-2015 Nuk është është e lehtë të jesh hebre në Europë (Video)

Edhe pse Europa konsiderohet një hapësirë demokratike dhe e hapur ndaj kulturave të ndryshme, kjo nuk mund të thuhet në lidhje me atë çka përjetojnë herbrenjtë në rrugët e qyteteve europiane.

Gazeta britanike “Daily Mail” ka bërë një eksperiment nëpërmjet videove të fshehta në Londër, Manchester, Romë, Kopenhagen, Berlin dhe Stokholm për të konfirmuar paragjykimet që vazhdojnë të ekzistojnë ndaj hebrenjëve në Europë.

“Luftoni hebrenjtë”, “Herbe, vrapo” apo reagime të tjera të forta nga qytetarë të ndryshëm vëreheshin gjatë kohës që pranë tyre kalonte një hebre.

Nga videot e regjistruara vetëm në Berlin dhe Stokholm nuk kishte reagime kundër hebrenjëve, ndryshe nga qytetet e tjera.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011298894882202
array(1) { ["section"]=> string(58) "nuk-eshte-eshte-e-lehte-te-jesh-hebre-ne-europe-video-5165" }