Nuk ka marrëveshje BE-SHBA për tregtinë e lirë deri në përfundim të mandatit të Obamës

Publikuar tek: bota, më 16:28 23-09-2016 Nuk ka marrëveshje BE-SHBA për tregtinë e lirë deri në përfundim të mandatit të Obamës

Arritja e një marrëveshjeje për tregtinë e lirë midis Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës (TTIP apo Tafta) deri në përfundim të administratës Obama nuk është e mundur, vlerësoi sot ministri sllovak i Ekonomisë, Peter Ziga vendi i së cilit mban aktualisht presidencën e radhës së BE-së.

“Nuk është një fakt i mundshëm”, deklaroi ai në përfundim të një samiti të ministrave të Tregtisë së Bashkimit Evropian në Bratislavë. Objektivi kryesor i dy palëve ishte arritja e një marrëveshje përpara largimit të presidentit amerikan, në janarin e 2017.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shndërrimi i jashtëzakonshëm i avionit në restorant
Adoleshenti shpenzon 20 mijë paund për t’i ngjarë idhullit të tij, por dështon »
Article Logic
Execution time: 0.012513875961304
array(1) { ["section"]=> string(92) "nuk-ka-marreveshje-be-shba-per-tregtine-e-lire-deri-ne-perfundim-te-mandatit-te-obames-53901" }