Nuk ka qetësi as në festën e pavarësisë, 34 të plagosur në Afganistan

Publikuar tek: bota, më 10:53 19-08-2019 Nuk ka qetësi as në festën e pavarësisë, 34 të plagosur në Afganistan Ushtar afgan

Afganistani ka rënë prej e një tjetër serie atentatesh me bomba ditën e sotme, kur kremtohet 100-vjetori i pavarësisë. 10 shpërthime të fuqishme në Xhalalabad shkaktuan 34 të plagosur.

Dyshimet e para lidhen me organizatat terroriste ISIS dhe Talebanët, por këtë sulm asnjëra prej tyre nuk ka marrë përsipër autorësinë.

Vendi është përfshirë në një valë sulmesh gjakatare, ku në një dasmë në kryeqytetin Kabul humbën jetën plot 63 veta ditën e djeshme nga shpërthimi i disa bombave. ISIS pranoi publikisht se e kishte organizuar ajo sulmin.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012019872665405
array(1) { ["section"]=> string(75) "nuk-ka-qetesi-as-ne-festen-e-pavaresise-34-te-plagosur-ne-afganistan-175769" }