“Nuk ka rritje pagash e pensionesh”, deputetja nxjerr zbuluar qeverinë Rama me këto 3 fakte

Publikuar tek: ekonomi, më 13:08 13-11-2017 “Nuk ka rritje pagash e pensionesh”, deputetja nxjerr zbuluar qeverinë Rama me këto 3 fakte ilustruese

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku deklaron se nuk ka asnjë rritje rroge, pensionesh apo të ndihmës ekonomike, pavarësisht asaj që thuhet nga ana e qeverisë “Rama 2”.

Përmes një statusi në rrjetet socisle, Tabaku jep tre fakte konkrete dhe argumenton pse nuk mund të thuhet se kemi rritje pagash e pensionesh,  

“Nuk ka asnje RRITJE pagash, pensionesh e ndihme ekonomike!

Dëgjoj makinën e propagandes qeveritare te flasë për rritje pagash, pensionesh dhe ndihmës ekonomike për vitin e ardhshëm. Gënjejnë! Pasi mes propagandës dhe faktik është një det i madh të vërtetash që i nxjerr zbuluar.

1. Fakti është se për vitin e ardhshëm buxheti ka rezervuar 1 mld lekë shtesë në paga, që ështe 4.5 mld lekë më pak se viti sivjetshëm elektoral.

2. Fakti është se për vitin e ardhshëm qeveria ka parashikuar 1.8 mld lekë rritje fondesh pensioni nga 2.5 mld lekë në vitin aktual. Pa llogaritur dështimin e skemës së pensionit në fshat.

3. Fakti është se qeveria nuk ka asnjë lek shtesë për ndihmën ekonomike megjithse shqiptarët taksa progresive i ka bërë gjithnjë e më te varfër.

Kjo është e vërteta e buxhetit 2018 që nxjerr zbuluar propagandën e qeverisë. Ose kane ne plan te pergjysmojne numrin e perfituesve ose kane ne plan te zbarzin Shqiperine!”, shkruan Tabaku.

 

 23435262_1546109302143696_440838554800700570_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0098600387573242
array(1) { ["section"]=> string(94) "nuk-ka-rritje-pagash-e-pensionesh-deputetja-nxjerr-zbuluar-qeverine-rama-me-keto-3-fakte-99371" }