Nuk ka ulje, sërish numër rekord infektimesh me koronavirus, 4 qytetarë ndërrojnë jetë

Publikuar tek: aktualitet, më 14:58 24-10-2020 Nuk ka ulje, sërish numër rekord infektimesh me koronavirus, 4 qytetarë ndërrojnë jetë

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije shifrat e fundit përsa i përket situatës së koronavirusit në vendin tonë.

Katër persona kanë humbur jetën nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit.

Janë kryer 1329 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 302 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

Janë shëruar 82 qytetarë, duke e çuar në 10548 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

E plotë:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1329 testime, 82 të shëruar, 302 raste të reja dhe 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ju informojmë lidhur me situatën epidemiologjike në 24 orët e fundit të COVID19 në Shqipëri: Janë kryer 1329 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 302 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

Janë shëruar 82 qytetarë, duke e çuar në 10548 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

196 të prekur në Tiranë,

31 raste në Durrës, 17 raste në Fier, 11 raste në Tropojë,

8 raste në Kurbin, 6 raste në Pogradec, 5 raste në Shkodër,

4 raste në Kukës, Rrogozhinë, Kuçovë,

2 raste në Korçë, Kavajë, Vlorë, Mallakastër, Vorë, Patos,

1 rast në Mirditë, Kamëz, Bulqizë, Peqin.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 264 pacientë, 11 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 77 vjeçar dhe një 80 vjeçare nga Tirana, një 80 vjeçar nga Fier, një 82 vjeçar nga Durrësi. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes  Sociale ju bën apel qytetarëve të respektojnë masat antiCOVID me qëllim parandalimin e infeksionit. Vendoseni maskën kudo në ambientet jashtë shtëpisë, ruani distancën dhe kujdesuni për higjienën, vetëm kështu mund të parandalohet përhapja e infeksionit SARS COV2.

Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.

Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.

COVID-19 – Statistika (24 Tetor 2020)

Raste të reja ditore                 302

Të shëruar ne 24 orë              82

Të shtruar në spitale              264

Humbje jete në 24 orë                       4

Testime ditore                                    1329

Testime totale                       115710

Raste pozitive                         18858

Raste të shëruara         10548

Raste Aktive                    7837

Humbje jete                   473

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             3966

Durrës             755

Shkodër           491

Fier                   511

Korçë              479

Lezhë               379

Elbasan            344

Vlorë             308

Berat             222

Kukës                190

Dibër              96

Gjirokastër        96

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Mbyllet materniteti në Peqin, rezulton pozitive me COVID një infermiere
I hoqi të drejtën Institutit për hetimin e krimeve përpara 1944, studiuesi Erald Kapri kritikon vendimin e Parlamentit: Krimet e luftës civile të pazbardhura, goditet kujtimi i mijërave viktimave »
Article Logic
Execution time: 0.012673139572144
array(1) { ["section"]=> string(91) "nuk-ka-ulje-serish-numer-rekord-infektimesh-me-koronavirus-4-qytetare-nderrojne-jete-225001" }