'Nuk më linin të shkoja në shkollë, donin të më bënin ushtar', zbardhet dëshmia e dhimbshme Alvinit pas përqafimit me babain e tij

Publikuar tek: aktualitet, më 16:48 08-11-2019 'Nuk më linin të shkoja në shkollë, donin të më bënin ushtar', zbardhet dëshmia e dhimbshme Alvinit pas përqafimit me babain e tij Alvin Berisha me babain Afrimin dhe motrat

Pas shpëtimit nga kampi famëkeq dhe mbërritjes në Itali, Alvin Berisha ka folur për herë të parë mbi eksperiencën e tij të tmerrshme në kampin sirian.

‘Qëllonin shpesh me armë, donin që të bëhesha ushtar. Në Siri na mësonim si të luftonim dhe më detyronin të flija vetëm arabisht. Në shkollë nuk më linin të shkoja tha Alvini.

Alvin ka folur edhe për të ëmën dhe jetesën me të në Siri.

‘Mami vishej si ninxha’, ka thënë vogëlushi teksa tregonte për të ëmën.

Vogëlushi shqiptar mbërriti në aeroportin e Romës, sot rreth orës 7:00 nga Beiruti i Libanit. Aty ai u bashkua me babain e tij Afrimin.

Babai i tij dhe dy motrat e kanë pritur Alvinin krahëhapur në aeroport, pas përfundimit të makthit 5-vjeçar.

Ai shpëtua falë ndërhyrjes së “Kryqit të Kuq Ndërkombëtar” dhe “Gjysmehënës Siriane”, ndërsa për tërheqjen e tij nga kampet siriane u angazhua edhe qeveria shqiptare dhe autoritetet italiane.

 

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.010875940322876
array(1) { ["section"]=> string(133) "nuk-me-linin-te-shkoja-ne-shkolle-donin-te-me-benin-ushtar-zbardhet-deshmia-e-dhimbshme-alvinit-pas-perqafimit-me-babain-e-tij-185182" }