‘Nuk mund të marr frymë’, Protesta të dhunshme për vrasjen e 46-vjeçarit nga oficeri i policisë

Publikuar tek: bota, më 10:25 28-05-2020 ‘Nuk mund të marr frymë’, Protesta të dhunshme për vrasjen e 46-vjeçarit nga oficeri i policisë

Me qindra persona po protestojnë rrugëve të  Minnesota, SHBA për vdekjen e George Floyd, një njeri me ngjyrë, 46 vjeç i cili u vra nga një oficer policie.

George Floyd u vra nga një oficer policie i cili e shtriu në tokë dhe i bllokoi frymëmarrjen duke i vendosur gjurin në qafë.

Qytetarët e SHBA-së filluan me një protestë paqësore, ndërsa mbrëmjen e djeshme ka përfunduar në një protestë të dhunshme. Protestuesit kanë dalë me pankarta në duart ‘Nuk mund të marr frymë oficer’, Ndaloni vrasjen e personave me ngjyrë’, Mos vrisni motrat dhe vëllezërit tonë me ngjyrë’ etj.

Kujtojmë që ditën e hënë Floyd u arrestua pas një telefonate ku thuhej se një burrë po përdorte një kartëmonedhe false, 20 dollarëshe. Policët e gjetën Floyd brenda një makine dhe thanë se rezistoi fizikisht pasi doli nga automjeti, ndërkohë që në një video rezulton se 46-vjeçari nuk bëri rezistencë.

Ka qenë një kalimtarë i cili ka filmuar të gjithë ngjarjen dhe video e cila u bë virale në rrjetet sociale. Për vdekjen e 46 vjeçarit kanë reaguar edhe personazhet e njohura.

GettyImages-1215717612.jpgGettyImages-1215770744.jpgIMG_0375-1-e1590650185856.jpegGettyImages-1215770779.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010213136672974
array(1) { ["section"]=> string(99) "nuk-mund-te-marr-fryme-protesta-te-dhunshme-per-vrasjen-e-46-vjecarit-nga-oficeri-i-policise-208102" }