Nuk pritej, ky shtet europian do të njohë zyrtarisht pavarësinë e Katalonjës

Publikuar tek: bota, më 15:57 28-10-2017 Nuk pritej, ky shtet europian do të njohë zyrtarisht pavarësinë e Katalonjës

Shpallja e pavarësisë së Katalonjës ditën e djeshme solli një sërë polemikash jo vetëm brenda Spanjës, por edhe jashtë.

Gjermania dhe Britania ishin të parat që deklaruan hapur se nuk do e njohin Katalonjën si shtet. Ndërsa, BE  e komentoi këtë situatë duke deklaruar se palët në Spanjë duhen të ulen në tryezë për të gjetur zgjidhjen e përbashkët, duke mbështur vazhdimin e një qeverie të kontrolluar nga Madridi.

Mirëpo, Finlanda mund të bëhet shteti i parë europian që do të  njohë zyrtarisht Katalonjën si republikë të pavarur. Kështu shteti skandinav do ti kundërvihet parimeve të BE-së.

Mikko Karna, një nga deputetët më të rëndësishëm të vendit ka deklaruar se synon të paraqesë një mocion në parlamentin finlandez duke njohur shtetin më të ri në kontinetitn Evropian.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Spanja i heq autonominë, kreu i Katalonjës deklaratë: Të rezistojmë
Aksident masiv në Nepal, vdesin 31 udhëtarë, disa dhjetra mbeten të plagosur »
Article Logic
Execution time: 0.010699987411499
array(1) { ["section"]=> string(81) "nuk-pritej-ky-shtet-europian-do-te-njohe-zyrtarisht-pavaresine-e-katalonjes-97554" }