Nuk tërhiqet Trump, firmos sot urdhërin e ri që ndalon hyrjen e myslimanëve por heq një shtet nga lista

Publikuar tek: bota, më 13:54 06-03-2017 Nuk tërhiqet Trump, firmos sot urdhërin e ri që ndalon hyrjen e myslimanëve por heq një shtet nga lista

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump pritet të firmosë sot një urdhër të ri për ndalimin e njerëzve nga gjashtë shtete myslimane. Shtetasve të këtyre vendeve do u ndalohet të hyjnë në SHBA për të paktën 90 ditë, vendim që u hodh poshtë më parë nga gjykata federale.

Në përpilimin e listës, Trump ka vendosur të heqë pezullimin e lëvizjes me Irakun, por do e mbajë atë në fuqi për Iranin, Somalinë, Irakun, Sudanin, Libinë dhe Jemenin.

Vendimi për heqjen e Irakut nga kjo listë erdhi pas rasteve të shumta ku shtetat irakenë që punojnë për qeverinë amerikane nuk u lejohej hyrja në SHBA. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « FBI hedh poshtë akuzat e Trump se Obama e ka përgjuar, i kërkon Departamentit të Drejtësisë ta kundërshtojnë publikisht
A po planifikon Obama grusht shteti për të rrëzuar Trump? Përgjigja është shokuese... »
Article Logic
Execution time: 0.010792016983032
array(1) { ["section"]=> string(108) "nuk-terhiqet-trump-firmos-sot-urdherin-e-ri-qe-ndalon-hyrjen-e-myslimaneve-por-heq-nje-shtet-nga-lista-70941" }