Nusja e Jozefina Topallit shkruan gjatë për Leksin dhe historinë e tij: E gjeta të tromaksur në Lanë, e mora në shtëpi dhe bëmë shumë qejf

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 11:17 25-01-2017

Ky eshte Leksi nje gjysem tolling retriever me sy te kalter me te cilin kalova nje jave te mrekullueshme! E gjeta te tromaksur poshte njeres prej urave te Lanes. I mbledhur fort mbas vetes duke u dridhur mezor reagonte nga i ftohti. Smund ta lija aty, nje kone 2muajshe nuk mund ti mbijetoje per shume gjate te ftohtit aq me teper mbasi kishte rene bore ne njerin prej dimrave me te eger qe Tirana ka kaluar. Mbasi e lava dhe vaksinova e mora ne shtepi dhe beme qef!! Shume qeff!!! Luajtem shume, e mbushi barkun plot me ushqime te mira dhe qumesht, fjeti rehat ne te ngrohte, madje mesoi edhe gjera qe qenushat nuk i kane shume qef si te zbresin shkallet apo ta bejne cicin jashte. E dija qe merzitej paradite vetem por me mire te merzitej brenda ne shtepi sesa jashte ne te ftohte deri sa ta adoptonte dikush! Dhe ajo dite nuk vonoi per kete bukurosh. Jam shume e lumtur per familjen qe i gjeta! Ishte vertete nje mrekulli! Nje shtepi me oborr dhe 2 femije, 7 dhe 10 vjec qe kishin kohe qe kerkonin nje qenush! Ata u cmenden nga lumturia kur babai u tyre i surprizoi me te. Leksi tashme ka nje familje qe kujdeset per te, femije qe e duan shume, oborr ku te luaje dhe nje kolibe te madhe per ne vere vetem per veten e tij!! Leksi eshte nje djale me fat por sa te tjere ka si ai, qe jeta nuk i buzeqesh keshtu... Ju lutem sterilizoni kafshet tuaja qe te mos kete me qeshune pa famile ne rruge. Bashkia apo cilido institucion tjeter qe e ka per detyre beni dicka per keto krjesa te gjora, nje strehe kafshesh,nje fushate sterilizimi jo vetem per semundjet qe mund te perhapin nese rrine ne rruge por edhe per te na kursyer traumen qe kalojme cdo dite kur ndeshemi me ta pa mundur te bejme gje. Dhe dicka te fundit... te paturit nje qen ne familje eshte nje gezim i madh, nje antistres qe shume pak gjera ne jete mund ta zevendesojne!! Nuk eshte e thene te kesh nje qenush te nje rrace te paster per te qene i lumtur. Qeni nuk eshte as makine as veshje firmato, ai gjithnje do tete doje dhe beje te lumtur pavarsisht se cfare rrace eshte prandaj ju bej thirje te adopotoni kelyshe tek "Kafshe per Adoptim" dhe "Animal Rescue Albania" Peace ✌️

A video posted by Eva Murati (@evamurati) on

Nusja e ish-kryeparlamentares Jozefina Topalli, Eva Murati, ditën e sotme ka publikuar një video ku tregon për Leksin, një qen që ajo thotë se e ka gjetur të tromaksur poshtë urës së Lanës, e ka marrë, e ka larë, e ka vaksinuar dhe më pas ka kaluar një javë të mrekullueshme me të.

Por ç’ndodhi më pas me Leksin?

Këtë e rrëfen vetë moderatorja si më poshtë:

“Ky eshte Leksi nje gjysem tolling retriever me sy te kalter me te cilin kalova nje jave te mrekullueshme! E gjeta te tromaksur poshte njeres prej urave te Lanes. I mbledhur fort mbas vetes duke u dridhur mezor reagonte nga i ftohti. Smund ta lija aty, nje kone 2muajshe nuk mund ti mbijetoje per shume gjate te ftohtit aq me teper mbasi kishte rene bore ne njerin prej dimrave me te eger qe Tirana ka kaluar.

Mbasi e lava dhe vaksinova e mora ne shtepi dhe beme qef!! Shume qeff!!! Luajtem shume, e mbushi barkun plot me ushqime te mira dhe qumesht, fjeti rehat ne te ngrohte, madje mesoi edhe gjera qe qenushat nuk i kane shume qef si te zbresin shkallet apo ta bejne cicin jashte. E dija qe merzitej paradite vetem por me mire te merzitej brenda ne shtepi sesa jashte ne te ftohte deri sa ta adoptonte dikush! Dhe ajo dite nuk vonoi per kete bukurosh. Jam shume e lumtur per familjen qe i gjeta! Ishte vertete nje mrekulli! Nje shtepi me oborr dhe 2 femije, 7 dhe 10 vjec qe kishin kohe qe kerkonin nje qenush! Ata u cmenden nga lumturia kur babai u tyre i surprizoi me te.

Leksi tashme ka nje familje qe kujdeset per te, femije qe e duan shume, oborr ku te luaje dhe nje kolibe te madhe per ne vere vetem per veten e tij!!

Leksi eshte nje djale me fat por sa te tjere ka si ai, qe jeta nuk i buzeqesh keshtu... Ju lutem sterilizoni kafshet tuaja qe te mos kete me qeshune pa famile ne rruge. Bashkia apo cilido institucion tjeter qe e ka per detyre beni dicka per keto krjesa te gjora, nje strehe kafshesh,nje fushate sterilizimi jo vetem per semundjet qe mund te perhapin nese rrine ne rruge por edhe per te na kursyer traumen qe kalojme cdo dite kur ndeshemi me ta pa mundur te bejme gje.

Dhe dicka te fundit... te paturit nje qen ne familje eshte nje gezim i madh, nje antistres qe shume pak gjera ne jete mund ta zevendesojne!! Nuk eshte e thene te kesh nje qenush te nje rrace te paster per te qene i lumtur. Qeni nuk eshte as makine as veshje firmato, ai gjithnje do tete doje dhe beje te lumtur pavarsisht se cfare rrace eshte prandaj ju bej thirje te adopotoni kelyshe tek "Kafshe per Adoptim" dhe "Animal Rescue Albania"

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021563053131104
array(1) { ["section"]=> string(142) "nusja-e-jozefina-topallit-shkruan-gjate-per-leksin-dhe-historine-e-tij-e-gjeta-te-tromaksur-ne-lane-e-mora-ne-shtepi-dhe-beme-shume-qejf-66599" }