“Nxehen gjakrat” mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut, Kim Jong kërcënon: Na pret zjarr dhe tërbim

Publikuar tek: bota, më 10:57 09-08-2017 “Nxehen gjakrat” mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut, Kim Jong kërcënon: Na pret zjarr dhe tërbim

Koreja e Veriut tha se po shqyrton një plan për të goditur territorin e Uashingtonit të Paqësorit Guam me raketa, pak orë pasi presidenti Donald Trump tha se çdo kërcënim ndaj SHBA do të takohej me zjarr dhe tërbim.

Një zëdhënës i Ushtrisë Popullore Koreane, në një deklaratë të kryer nga agjensia e lajmeve shtetërore e KCNA, tha sot se plani do të vihet në praktikë në një mënyrë të shumështë dhe të njëpasnjëshme çdo moment, pas vendimit të udhëheqësit Kim Jong Un. Guam, i cili është rreth 2,128 milje nga Koreja e Veriut, është shtëpia e bazës së Forcave Ajrore Andersen dhe bazës detare Guam që strehon mijëra anëtarë të shërbimit amerikan dhe familjet e tyre.

Rreth 28 % e ishullit është e pushtuar nga ushtria amerikane. Shtëpitë e bazave të sigurimit të bombarduesve dhe misioneve parandaluese, duke përfshirë gjashtë B-52 të cilat forcat ajrore thonë se ofrojnë aftësi strikte strategjike globale për të penguar kundërshtarët potencialë dhe për të siguruar siguri për aleatët .

Në një deklaratë tjetër, duke cituar një zëdhënës ushtarak, Koreja e Veriut tha gjithashtu se mund të kryejë një operacion parandalues nëse SHBA treguan shenja provokimi. Më parë, Pyongyang tha se ishte gati t’i japë Uashingtonit një “mësim të rëndë” me forcën e saj strategjike bërthamore në përgjigje të çdo veprimi ushtarak të SHBA.

Deklarata nga Veriu vjen pasi Trump i tha udhëheqësit të vendit të martën se kërcënimet shtesë ndaj dhunës kundër SHBA-së do të ndeshen me zjarr dhe tërbim që bota kurrë nuk ka parë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shqiptari bie në kurthin e policisë së Londrës, tentoi të kryente marrëdhënie me 2 vajza të mitura
Bie Facebook, qëndron i bllokuar për 10 minuta »
Article Logic
Execution time: 0.011463165283203
array(1) { ["section"]=> string(96) "nxehen-gjakrat-mes-shba-se-dhe-korese-se-veriut-kim-jong-kercenon-na-pret-zjarr-dhe-terbim-88639" }