Nxjerrja e naftës në Shqipëri shtrihet në tre blloqe, AKBN shtyn afatin për pranimin e kërkesave

Publikuar tek: ekonomi, më 11:01 22-09-2016 Nxjerrja e naftës në Shqipëri shtrihet në tre blloqe, AKBN shtyn afatin për pranimin e kërkesave

Agjencia Kombëtare e Burimeve Natyrore të Shqipërisë ka njoftuar se ka zgjatur afatin për pranimin e ofertave të kompanive private për nxjerrjen e naftës në Panaja dhe në Bllokun 5 nëpërmjet një marrëveshje hidrokarbure.

"Afati i fundit për këto blloqe është 30 tetor, 2016", thuhet në një njoftim të postuar në faqen e internetit të Agjencisë Kombëtare.

Sipas Monitor dy blloqet, të vendosura në jugperëndim të Shqipërisë, nuk kanë tërhequr asnjë investitor të interesuar deri më tani dhe kjo është arsyeja për zgjatjen e afatit të aplikim.

Afati i aplikimit për kërkimet për naftë në bllokun C, në Shqipërinë qendrore, është zgjeruar më së miri, ka njoftuar agjencia.

Ofertuesit e mundshëm mund të aplikojnë për liçensat e kërkimit për bllokun C më 15 tetor.

Shqipëria i jep të drejtat e eksplorimit të naftës për kompanitë private që tani dhe në 7 vitet në vijim.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010216951370239
array(1) { ["section"]=> string(101) "nxjerrja-e-naftes-ne-shqiperi-shtrihet-ne-tre-blloqe-akbn-shtyn-afatin-per-pranimin-e-kerkesave-53728" }