Obama do të vizitojë Hiroshimën, i pari president i SHBA që shkon pas bombardimeve të 1945-ës

Publikuar tek: bota, më 13:54 10-05-2016 Obama do të vizitojë Hiroshimën, i pari president i SHBA që shkon pas bombardimeve të 1945-ës

Presidenti amerikan, Barack Obama, këtë muaj do ta vizitojë Hiroshimën.

Obama është presidenti I parë amerikan që e viziton qytetin japonez, që prej sulmeve nukleare në vitin 1945.

Hiroshima u bombardua më 6 gusht të vitit 1945 dhe la të vdekur 140 mijë persona. Bashkë me bombën e dytë në Nagasaki përfundoi edhe Lufta e Dytë Botërore.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Alarm për 10 bomba në Çeki, evakuohen 3 qytete
NATO e shqetësuar: “Brexit” na dobëson të gjithëve »
Article Logic
Execution time: 0.023036956787109
array(1) { ["section"]=> string(98) "obama-do-te-vizitoje-hiroshimen-i-pari-president-i-shba-qe-shkon-pas-bombardimeve-te-1945-es-40035" }