Obama lëshon urdhër ekzekutiv: Përgatitje urgjente për stuhi diellore dhe mot të ashpër hapësinor

Publikuar tek: bota, më 07:22 16-10-2016 Obama lëshon urdhër ekzekutiv: Përgatitje urgjente për stuhi diellore dhe mot të ashpër hapësinor

“Bashkërendim i përpjekjeve për të përgatitur kombin për evente meteorologjike hapësinore”, ky është titulli i urdhërit ekzekutiv të lëshuar nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama tre ditë më parë.

Paralajmërimi është publikuar në faqen “online” të Shtëpisë së Bardhë, ku i bëhet thirrje të gjitha agjencive shtetërore, organizatave, dhe banorëve të përgatiten për evente hapësinore, si stuhi diellore apo dobësim të fushës magnetike të Tokës, raporton Newsbomb.al.

Stuhitë hapësinore mund të zgjasin për disa javë, e në rast të një stuhie të fortë diellore, Toka mund të pësojë dëme kolosale. Është e paqartë nëse Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë arritur të parashikojnë çrregullime hapësinore apo nëse urdhri ekzekutiv i Obamës është vetëm një praktikë për trajnim dhe gatishmëri. /Newsbomb.al/

asdqafafasfshot_1.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ja pse trafikantët e drogës duan një telefon si ky
Djali i ish-kryeministrit italian, Pier Berluskoni emërohet shef i Mediaset »
Article Logic
Execution time: 0.01013708114624
array(1) { ["section"]=> string(102) "obama-leshon-urdher-ekzekutiv-pergatitje-urgjente-per-stuhi-diellore-dhe-mot-te-ashper-hapesinor-56331" }