Obama për Bob Dylan: Urime për poetin tim të preferuar, një Nobel i merituar

Publikuar tek: kulture-art, më 10:40 14-10-2016 Obama për Bob Dylan: Urime për poetin tim të preferuar, një Nobel i merituar

Presidenti i SHBA, Barack Obama i bën homazh Bob Dylan për Nobelin në Letërsi: “Urime për një nga poetet e mi të preferuar, për një Nobel të merituar”. Nuk është hera e parë që Obama shpreh admirimin e tij për Dylan.

Artisti ka marrë Medaljen e Lirisë, një ndër nderimet më të larta civile në SHBA, në Shtëpinë e Bardhë, në maj 2012. Gjatë ceremonisë, presidenti Obama kishte thënë: Nuk ka një gjigand më të madh në historinë e muzikës amerikane”. Obama ka mbledhur 30 këngë të Dylan në playlist të ipad të vet dhe ka treguar: Maggie’s farm është e preferuara ime gjatë fushatave elektorale”.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Mirela Kumbaro e zhëgënyer nga çmimi për letërsinë: Ja ç’shkruan këtë mëngjes për Bob Dylan
RRËFIMI i JASHTËZAKONSHËM për jetëtragjikun e shkronjës shqipe »
Article Logic
Execution time: 0.011281967163086
array(1) { ["section"]=> string(80) "obama-per-bob-dylan-urime-per-poetin-tim-te-preferuar-nje-nobel-i-merituar-56152" }