Obama: Të ndihmojmë ekonominë e Ukrainës. Merkel: Sanksionet ndaj Rusisë kanë patur efekt

Publikuar tek: bota, më 19:34 09-02-2015 Obama: Të ndihmojmë ekonominë e Ukrainës. Merkel: Sanksionet ndaj Rusisë kanë patur efekt

Në një konferëncë te përbashkët për media, Presidenti i Sh.B.A Barack Obama dhe Kancelarja Gjermane Angela Merkel kanë folur rreth situatës në Ukrainë.

Obama tha se nëse nuk ka efekt marrëveshja do të rrisim sankrionet ndaj Rusisë, dhe do të vazhdojmë të mbështesim ekonominë Ukrainase. “Duke qenë bashkë një nga gjërat që mund të bëjmë është të ndihmojmë ekonominë Ukrainase të ketë sukses”, tha Barack Obama.

Ndërsa Kancelarja Merkel tha se kjo ishte përpjekja e saj e fundit për ta zgjidhur konfliktin Ukrainë-Rusi me anë të rrugëve diplomatike. “Unë dhe Presidenti Francez kemi vendosur të bëjmë edhe një përpjekje për të arritur një marrëveshje për paqe. Përpjekja ime e fundit për ta zgjidhur këtë konflikt në rrugë diplomatike”, tha Merkel.

Kancelarja gjermane tha se ishte e surprizuar nga efektet e sanksioneve ndaj Rusise, dhe u shpreh se pavarësisht vendimeve që do të meren, Europa do të vazhdojë të jetë gjithmonë pranë Amerikës në çdo vendim që duket i drejtë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013147115707397
array(1) { ["section"]=> string(91) "obama-te-ndihmojme-ekonomine-e-ukraines-merkel-sanksionet-ndaj-rusise-kane-patur-efekt-2868" }