OBSH kërkon rritje të kontributeve publike e private, Beqaj: Më shumë se gjysma e popullsisë pa sigurime

Publikuar tek: aktualitet, më 12:27 02-10-2015 OBSH kërkon rritje të kontributeve publike e private, Beqaj: Më shumë se gjysma e popullsisë pa sigurime Foto ilustruese

Ndërsa Organizata Botërore e Shëndetësisë kërkon rritje të kontributeve publike dhe private si dhe financimin e llojeve të tjera të programeve, ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj bën me dije në konferencë se më shumë se gjysma e popullsisë nuk ka sigurime shëndetësore.

Ndërkaq Monitor informon se Evropa është kontinenti që është më i prekur nga sëmundjet jo ngjitëse, të tilla si sëmundjet kardiovaskulare, kanceri, diabeti, si dhe sëmundjet kronike të frymëmarrjes. Në këtë moment, ata përbëjnë 86% të vdekjeve dhe 77% të barrës së sëmundjes në Evropë dhe përbëjnë një pjesë të madhe të shpenzimeve të përgjithshme shëndetësore.

Por duhet të ketë një ekuilibër në kontributet publike dhe private, sipas OBSH, e cila tani është duke u bërë thirrje kompanive farmaceutike, që të “gërmojnë” në xhepat e tyre.

Këto veprime mund të përfshijnë më shumë partneritete publike-private dhe financimin e llojeve të tjera të programeve, tha Bente Mikkelsen, kreu për Departamentin e Sëmundjeve jo të transmetueshme në OBSH.  Kjo deklaratë u dha në panelin e diskutimit në Forumin Evropian të Shëndetësisë Gastein (EHFG) të mërkurën në Austri.

Ilir Beqaj, Ministri i Shëndetësisë në Shqipëri, tha se mund të jetë e vështirë të matet kontributi i industrisë farmaceutike ndaj sektorin shëndetësor të një vendi, duke thënë vetëm se ajo përbën një pjesë të madhe të shpenzimeve shëndetësore të vendit të tij.

"Megjithatë, më shumë se gjysma e popullsisë në moshë pune nuk është e mbuluar me sistemin shëndetësor të vendit të sigurimeve, bazuar në njëzet vjet pasi u krijua", vuri në dukje Beqaj.

Beqaj tha se ai ishte duke negociuar çmimet e medikamenteve me industritë farmaceutike, duke thënë se barnat xhenerike ishte bërë më të shtrenjtë në Shqipëri se sa barnat e reja inovative.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Spitali Amerikan, fushatë për luftën ndaj kancerit të gjirit
Prishen 238 ndërtime pa leje në disa qytete, IKMT: Rradhën e ka Fieri dhe Tropoja »
Article Logic
Execution time: 0.012588024139404
array(1) { ["section"]=> string(108) "obsh-kerkon-rritje-te-kontributeve-publike-e-private-beqaj-me-shume-se-gjysma-e-popullsise-pa-sigurime-22174" }