OFL zbarkon në ELBASAN, kërkon deklarimin e pasurisë nga DY persona të dënuar për vrasje dhe organizatë kriminale (EMRAT)

Publikuar tek: aktualitet, më 13:30 26-10-2020 OFL zbarkon në ELBASAN, kërkon deklarimin e pasurisë nga DY persona të dënuar për vrasje dhe organizatë kriminale (EMRAT)

Operacioni Forca e Ligjit (OFL) u çon formularët e vetëdeklarimit 2 të dënuarve për vepra të ndryshme penale, dhe u lë afat 48 orë për t’u përgjigjur.

Ata janë të dënuar për vrasje dhe organizatë kriminale.

Bëhet fjalë për Llazar Bicja banues në Cërrik, i dënuar për veprën penale “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese.

Për Bledar Ibrahimaj banues në Elbasan, për të cilin Gjykata e Milanos, Itali, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Pjesëmarrja në organizatë terroriste”, parashikuar nga Kodi Penal italian.

E plotë:

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, shtetasve:

Ll. B., banues në Cërrik, i dënuar për veprën penale “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese”;

B. I., banues në Elbasan, për të cilin Gjykata e Milanos, Itali, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Pjesëmarrja në organizatë terroriste”, parashikuar nga Kodi Penal italian.

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së dhe më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

OFL është në veprim të pandërprerë dhe në kryerje të veprimeve komplekse për vendosjen e sekuestrove emergjente mbi pasuritë e dyshuara të përfituara nga krimi, si dhe për dërgimin e formularëve të vetëdeklarimit të gjithë personave që janë subjekt i Ligjit Special.

OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Të veshur si policë tentuan të grabisin banesën, pronari: Na thanë kemi ardhur për kontroll, i ndoqëm me makinë, ata ranë në…(E PLOTË)
Vjedhja e 2 milion eurove në Kosovë: Dorëzohet në polici BIZNESMENI i përfshirë në skandal, zbulon se KU I DËRGOI paratë »
Article Logic
Execution time: 0.011713027954102
array(1) { ["section"]=> string(125) "ofl-zbarkon-ne-elbasan-kerkon-deklarimin-e-pasurise-nga-dy-persona-te-denuar-per-vrasje-dhe-organizate-kriminale-emrat-225196" }