“Oh wow, Oh wow, Oh wow”, ja ç’ndodh kur “letra e fundit” e Steve Jobs bie në dorë të medias shqiptare

Publikuar tek: aktualitet, më 14:21 12-11-2015 “Oh wow, Oh wow, Oh wow”, ja ç’ndodh kur “letra e fundit” e Steve Jobs bie në dorë të medias shqiptare

Do përbënte me të vërtetë interes të dinim se ç’ka thënë krijuesi i gjidandit Apple, Steve Jobs, në çastet e fundit të jetës. Por nëse ka thënë veç  “Oh wow, Oh wow, oh wow”, a mund të themi se ka lënë ndonjë letër?

Në fakt kjo frazë ka qenë e vetmja që Steve Jobs ka thënë në frymën e fundit dhe këtë madje e dëshmon edhe motra e tij e cila i ka ndenjur pranë. Letra prekëse që po qarkullon online në disa prej mediave shqiptare duket të jetë një mashtrim i shkruar nga një i panjohur. Madje brendësia e saj përmban edhe gabime logjike dhe nuk shfaq as karakterin e Jobs, as mënyren e shprehjes së  tij.

Fjalimi më frymëzues që mund të ketë lënë Jobs nuk është kjo letër e sajuar, por fjalimi i tij brilant ne Universitetin e Stanford.

 Letra që po qarkullon në media:

Kam arritur majën e suksesit në botën e biznesit.
Në sytë e të tjerëve, jeta ime është një model i suksesit. Megjithatë, përveç punës, kam pak gëzim. Fundi fundit, pasuria është vetëm një fakt i jetës që unë jam mësuar me te.
Në këtë moment, i shtrirë në krevat i sëmurë dhe duke e kujtuar tërë jetën time, unë kuptova se e gjithë fama dhe pasuria që unë krenohesha me te, është zbeh dhe është e pakuptimtë përballë vdekjes së pashmangshme.
Në errësirë, unë shikoj në dritat e gjelbërta që vijnë nga aparatet që të mbajnë në jetë dhe dëgjoj murmuritjen e tingujve mekanike, mund t’a ndjej frymëmarrjen e perëndisë të vdekjes duke u afruar…
Tani unë e di, kur ne kemi akumuluar pasuri të mjaftueshme për tërë jetën tonë, ne duhet të kërkojmë diçka tjetër që nuk ka lidhje me pasuri …
Duhet të jetë diçka që është më e rëndësishme:
Ndoshta të afërmit, ndoshta arti, ndoshta një ëndërr nga ditët e rinisë ….
Arritja e pasurisë pandërpre vetëm do t’a kthe një person në një qenie të përdredhur, ashtu si unë.
Perëndia na dha ndjeshmërinë për të ndjerë dashurinë në zemrën e të gjithëve, e jo iluzioneve të sjella nga pasuria. Pasurinë që e kam fituar në jetën time unë nuk mund t’a marrë me vete.
Ajo që unë mund të marrë janë vetëm kujtimet nga dashuria.Kjo është pasuria e vërtetë që do të të ndjek ty, shoqërojë ty, duke të dhënë forcë dhe dritë për të shkuar më tutje.
Dashuria mund të udhëtoi një mijë milje. Jeta nuk ka kufi. Shko ku të dëshiro të shkosh. Arrijë lartësitë që ti dëshiro për të arritur. E gjitha është në zemrën tënde dhe në duart tua.
Cili është shtrati më i shtrenjtë në botë? – “Shtrati i sëmundjes” …
Ti mund të punëso dikë për të ngarë makinën për ty, të fito para për ty, por ti nuk mund të kesh dikë që të duro sëmundjen për ty.
Gjërat materiale të humbura mund të gjenden. Por ka një gjë që kurrë nuk mund të gjendet kur ajo humb – “Jeta”.
Kur një person shkon në sallën e operacionit, ai do të kuptojë se është një libër që ai ende nuk e ka përfunduar leximin – “Libri i Jetës së Shëndetshme”.
Në cilëndo fazë që të jemi tani, me kalimin e kohës, ne do të përballemi me ditën kur perdja bie poshtë.Ruaje si thesar dashurinë për familjen tënde, dashuro bashkëshorten, duaj miqtë tu …Trajtoje mirë veten. Kujdesu për të tjerët.

fjalet.jpg

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zagani përplaset te këshilltari i Ramës: Ma hiq bllokun nga faqja e kryeministrit o burr
Publikimi i lajmit në newsbomb.al, kompania Agikons: Një shtëpi e re për 3 fëmijët jetimë »
Article Logic
Execution time: 0.012335062026978
array(1) { ["section"]=> string(101) "oh-wow-oh-wow-oh-wow-ja-c-ndodh-kur-letra-e-fundit-e-steve-jobs-bie-ne-dore-te-medias-shqiptare-25261" }