“Oj e bukura more”, arbëreshët festojnë dhe këndojnë në shqip (Video)

Publikuar tek: aktualitet, më 18:02 19-10-2015

Janë ajo pjesë e kombit më e veçantë dhe më interesante për faktin se për gati 700 vite vazhdojnë të ruajnë vlerat kulturore dhe tradicionale shqiptare në Itali.

Arbëreshët në Itali festojnë shpesh herë së bashku në zonat e Italisë së jugut ku ata jetojnë. Këngë simbol e tyre “Oj e bukura more” nuk ka si të mos i shoqërojë arbëreshët e veshur me kostumet tradicionale, gjatë festimeve të tyre.

Lexo edhe: “Oj e bukura More”, kënga që e këndojmë si himn arbëresh, por që në fakt është për ditën e të vdekurve, zbardhet historia

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Mungon prokurori, shtyhet gjyqi ndaj Mark Frrokut në Belgjikë
Përdhoset statuja e Skënderbeut në qytetin e Pukës (Foto) »
Article Logic
Execution time: 0.012893915176392
array(1) { ["section"]=> string(70) "oj-e-bukura-more-arbereshet-festojne-dhe-kendojne-ne-shqip-video-23485" }