‘Olta Xhaçka fushatë me helikoper’, reagon FA: Përbaltja e papranueshme! Ministrja e përdori 4 herë për arsye pune, s’ka shpërdorim fondesh

Publikuar tek: aktualitet, më 18:46 01-12-2020 ‘Olta Xhaçka fushatë me helikoper’, reagon FA: Përbaltja e papranueshme! Ministrja e përdori 4 herë për arsye pune, s’ka shpërdorim fondesh

Forcat Ajrore kanë reaguar pas denoncimit të PD, lidhur me udhëtimet e ministres së Mbrojtjes Olta Xhaçka, me helikopter ushtarak drejt verit, për fushatë partie.

Në një komunikim për mediat, FA pretendojnë se informacioni është i pasaktë dhe përbaltja është e papranueshme.

Në reagimin e FA gjithashtu thuhet se ministrja ka përdorur helikopterin gjithsej 4 herë, për arsye pune dhe se nuk ka pasur shpërdorim fodesh.

Njotimi i plotë

Forca Ajrore: Informacioni i përcjellë i pasaktë dhe përbaltja ndaj nesh e papranueshme

FAj: Gjatë muajve të fundit, jo 22 por 338 fluturime në të gjitha qarqet e vendit

FAj: Nuk ka asnjë shpërdorim misioni dhe kapacitetesh

FAj: Detyrë e jona gatishmëria e mjeteve, kontrolli i hapësirës, emergjencat dhe asistenca për drejtuesit e shtetit

FAj: Në një vit Xhacka përdori mjetet ajrore vetëm 4 herë në Shkodër, Dibër e Gjirokastër

FAj: Udhëtimet e Xhaçkës në 3 qarqe ku FA ka strukturat e saj rajonale te mbrojtjes civile

FAj: Përdorimi i mjeteve ajrore, e drejtë ligjore e Ministrit të Mbrojtjes

FAj: Zëri buxhetor për fluturime i shpenzuar vetëm 22% e buxhetit vjetor për fluturimet stervitore.

FAj: Nuk ka shpërndorim fondesh, mjetesh e njerëzisht në Forcën Ajrore

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Bie zjarr në një fabrikë në Tiranë, humb jetën një person
Detaje të reja nga atentati në Lezhë/ Autorët i hoqën targat makinës para se ta digjnin, por harruan në makinë një ARMË »
Article Logic
Execution time: 0.012810945510864
array(1) { ["section"]=> string(140) "olta-xhacka-fushate-me-helikoper-reagon-fa-perbaltja-e-papranueshme-ministrja-e-perdori-4-here-per-arsye-pune-s-ka-shperdorim-fondesh-229805" }