OLTI, çon çiftelinë në Strasbourg

Publikuar tek: aktualitet, më 07:19 04-09-2017 OLTI, çon çiftelinë në Strasbourg

OLTI Vata, çon çiftelinë në Strasbourg. Mathilde, ka mësuar disa pjesë muzikore në çifteli nga shumë zona të vendit, edhe nga Mirdita.

Vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, qyteti i vjetër i Strasburgut, La Grande Île. Zemra e kryeqytetit të Alsace përkufizon vetë karakterin e qytetit prej më pak se gjysmë milion banorësh.


Bërthama e qytetit hap një paradë simbolesh të mëdha, ku shquhen Cathedral of Our Lady of Strasbourg. Një kryevepër e stilit arkitekturor gotik, kjo katedrale u ndërtua midis viteve 1015 dhe 1439. Sipas fjalëve të shkrimtarit të madh Viktor Hygo, Katedralja e Strasburgut është “një mrekulli delikate dhe gjigante”, shkruan studiuesi Gjergj Marku.

 

mat.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.017358064651489
array(1) { ["section"]=> string(38) "olti-con-cifteline-ne-strasbourg-91068" }