Opozita e bashkuar ngre grupet e punës të Reformës Zgjedhore (DETAJE)

Publikuar tek: politike, më 11:08 24-10-2019 Opozita e bashkuar ngre grupet e punës të Reformës Zgjedhore (DETAJE) Sekretari i PD-së Gazment Bardhi pas mbledhjes së opozitës së bashkuar

Opozita e bashkuar caktoi pas përfundimit të mbledhjes së sotme në kuadër të caktimit të grupeve të punës për Reformën Zgjedhore.

Përveç PD-së dhe LSI-së që do të kenë shumicën e anëtarëve, edhe partitë e tjera të bllokut opozitar do të kenë vendin e tyre në komisionet e Reformës Zgjedhore.

Ndërkohë, grupet e ngritura të punës do trajtojnë këto çështje dhe do të kenë këta anëtarë:

-Grupi i ndryshimeve ligjore: do të trajtojë rekomandimet e OSBE-së për miratimin e Reformës Zgjedhore si dhe financimin e partive. Drejtohet nga Ivi Kaso.

-Grupi i oponencës: Ilirjan Muho, Çlirim Gjata dhe Enkelejd Alibeaj.

-Grupi i vullnetit politik do të drejtohet nga Oerd Bylykbashi

Ndërkohë partitë e tjera të bllokut opozitar do të kenë këtë shpërndarje të anëtarëve në grupet e punës së Reformës Zgjedhore: LSI (3), PR dhe PDIU (2), PAA, PDK, LZHK, PBDNJ (1).

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.050145149230957
array(1) { ["section"]=> string(74) "opozita-e-bashkuar-ngre-grupet-e-punes-te-reformes-zgjedhore-detaje-183295" }