Orangutangët përdorin të njëjtën bimë medicinale si njerëzit për trajtimin e dhimbjeve

Publikuar tek: bota, më 18:02 14-01-2018 Orangutangët përdorin të njëjtën bimë medicinale si njerëzit për trajtimin e dhimbjeve

Për herë të parë shkencëtarët kanë arritur të dëshmojnë orangutangët teksa përdorin bimë medicinale për trajtimin e inflamacionit të muskujve dhe kockave.

Majmunët në Borneo përtypin gjethet e bimës Dracaena cantleyi deri sa krijojnë një shkumë të bardhë të cilën më pas e fërkojnë në trup.

Kjo është hera e parë që vihet re vetë mjekimi te majmunët aziatikë dhe përdorimi i ilaçeve anti-inflamatore te kafshët.

Po e njëjta bimë përdoret nga njerëzit indigjenë të ishullit për trajtimin e këtyre dhimbjeve.

"Për herë të parë, aktiviteti i vetë-mjekimit të orangutëve është konfirmuar përmes këtij hulumtimi," tha Dr Ivona Foitova, bashkëautore e studimin e botuar në revistën e Raporteve Shkencore. /Newsbomb.al

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010942935943604
array(1) { ["section"]=> string(93) "orangutanget-perdorin-te-njejten-bime-medicinale-si-njerezit-per-trajtimin-e-dhimbjeve-106537" }