Organizata kundër armëve bërthamore fiton çmimin Nobel për Paqe 2017

Publikuar tek: bota, më 10:09 06-10-2017 Organizata kundër armëve bërthamore fiton çmimin Nobel për Paqe 2017

Është dhënë sot në Oslo të Norvegjisë çmimi Nobel për Paqen 2017.

 Ky çmim këtë vit i shkoi organizatës ndërkombëtare kundra armëve bërthamore ICAN.

Kryetari i Komitetit Norvegjez të Nobelit, Berit Reiss- Andersen, tha që çmimi ju dha kësaj organizate pasi ajo i ka shkaktuar vëmendje pasojave shkatërrimtare që kanë sjellë këto armë tek njerëzimi dhe përpjekjet që ky institucion ka bërë që ato armë të ndaloheshin në botë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Stuhia Xavier godet veriun e Gjermanisë, 7 të vdekur (FOTO-VIDEO)
Rusia dhe Arabia Saudite firmosin marrëveshje ushtarake »
Article Logic
Execution time: 0.013044834136963
array(1) { ["section"]=> string(74) "organizata-kunder-armeve-berthamore-fiton-cmimin-nobel-per-paqe-2017-94926" }